Pred 50 rokmi otvoril podnik Československá štátna automobilová doprava, n. p. (ČSAD) prevádzku novej autobusovej linky č. 08020 Bratislava – Zohor – Záhorská Ves. Autor článku je kurátor zbierky Doprava cestná z Múzea dopravy v Bratislave, Michal Jajcaj.
Verejná autobusová doprava na území dnešného Slovenska začala svoju históriu písať už v prvých desaťročiach 20. storočia. Autobusové linky, v tom období prevádzkované Československými štátnymi dráhami, Riaditeľstvom pôšt a telegrafov a mnohými súkromnými autodopravcami, mali pred 2. svetovou vojnou len doplnkovú úlohu a rozvíjali sa prevažne v oblastiach, ktoré neboli obsluhované železničnou dopravou.
Foto zverejnil z Múzea dopravy v Bratislave Michal Jajcaj
Dopravu do obce Nagymagasfalu, po roku 1918 Hochštetno a dnes Vysoká pri Morave, zabezpečovali osobné vlaky premávajúce po lokálnej železničnej trati Plavecký Mikuláš – Rohožník – Zohor – Záhorská Ves, ktorá bola do prevádzky uvedená v roku 1911.
Výraznejší rozvoj liniek regionálnej autobusovej dopravy nastal až v období po 2. svetovej vojne. V roku 1949 bol na základe zákona č. 311/1948 Zb. o národných dopravných podnikoch vytvorený podnik Československá automobilová doprava, n. p. (ČSAD), ktorý postupne vytvoril hustú sieť regionálnych a diaľkových autobusových liniek do všetkých obcí na území vtedajšieho Československa.
Pred 50 rokmi, dňa 25. júna 1973, otvoril podnik Československá štátna automobilová doprava, n. p. (ČSAD) – dopravný závod 801 Bratislava na základe súhlasu Západoslovenského krajského národného výboru prevádzku novej autobusovej linky č. 08020 Bratislava – Zohor – Záhorská Ves.
Foto zverejnil z Múzea dopravy v Bratislave Michal Jajcaj
V Bratislave trasa tejto autobusovej linky začínala na autobusovej stanici na Bajkalskej ulici, ktorá bola v tom období východiskovou zastávkou pre prímestské autobusové spoje, a to až do otvorenia novej autobusovej stanice na Mlynských nivách v roku 1983. Trasa tejto linky viedla z Bajkalskej ul. po uliciach Prievozská, Mlynské nivy, Dostojevského rad a cez Vajanského nábrežie až na Patrónku a odtiaľ už po dnešnej trase smerom do Stupavy, Zohoru, Vysokej pri Morave a Záhorskej Vsi, kde trasa tejto linky končila na zastávke Záhorská Ves, Strojstav (dnes Záhorská Ves, Kompa).
Prevádzku na linke spočiatku zabezpečovali len štyri páry spojov, z ktorých dva premávali len v pracovných dňoch. Bratislavský závod podniku ČSAD na túto linku vyčlenil jeden zo svojich autobusov typu Škoda 706 RTO-CAR, ktorého vodič zároveň vykonával aj funkciu sprievodcu. Prevádzkové ošetrenie vozidla, doplnenie pohonných hmôt, zásob cestovných lístkov ako aj odvádzanie denných tržieb sa vykonávalo v Bratislave, vždy po vykonaní spoja s príchodom do Bratislavy o 9.00 hod. Jazda na celom úseku tejto 44 km dlhej linky trvala 1 hodinu a 15 minút.
Foto zverejnil z Múzea dopravy v Bratislave Michal Jajcaj
Novembrové podujatia v Skalici sľubujú už tradične pestrý program plný kultúrnych a historických podujatí. Skalica…
Katolícka cirkev na Slovensku aj vo svete si 1. novembra pripomína cirkevne prikázaný Sviatok všetkých…
V utorok 29. októbra 2024 od popoludňajších hodín v obci Závod v okrese Malacky na…
Na diaľnici D2 pred výjazdom Stupava v smere z Malaciek kamión s dodávkou po nehode…
V Skalici sa počas dušičkového obdobia pripravujú na zvýšenú návštevnosť cintorínov. Prípravy na dušičkové obdobie…
Záhorská knižnica prináša v novembri 2024 bohatý program plný kreatívnych a zábavných aktivít pre všetky…