Knižnica Záhorského múzea v Skalici obsahuje viac ako 22-tisíc zväzkov
Od 6. do 12. marca prebieha Týždeň slovenských knižníc. Súčasťou Záhorského múzea v Skalici v pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja je aj knižničný fond.
Knižnica Záhorského múzea obsahuje viac ako 22 000 zväzkov. Pozostáva zo štyroch základných fondov: stará časť, Lichardov fond, Ďurovičova knižnica a múzejná knižnica, v ktorej najväčšiu časť tvorí odborná literatúra zameraná na spoločenskovedné disciplíny – históriu, etnológiu, archeológiu, muzikológiu, časť predstavuje odborná regionálna literatúra, periodiká a výstrižky.
„Slúži na študijné účely pre pracovníkov a spolupracovníkov múzea, tiež študentom a bádateľom. Ako špecializovaná múzejná knižnica je otvorená aj odbornej verejnosti, literatúru však možno študovať len prezenčne,“ dopĺňa Záhorské múzeum v Skalici.
Hlavná budova múzea tzv. Mittákovský dom
Mittákovský dom je jedným z významných meštianskych domov, postavených pôvodne v renesančnom slohu. Situovaný je na rohu severnej časti námestia s Kráľovskou ulicou. Podľa archívnych prameňov ho v roku 1510 zakúpil rod Žerotínovcov, ktorý dostal Skalicu do zálohu od kráľa Ferdinanda. V roku 1551 prešiel kúpou spolu s príslušnými majetkami a výsadnou listinou Petrovi Pálfimu z grófskeho rodu Pálfiovcov z Erdödu, ktorý si z neho vytvoril jednu zo svojich rezidencií v Uhorsku.
Dom do dnešnej podoby vznikol spojením a prestavbou dvoch stredovekých domov v prvej tretine 17. storočia, v rokoch 1780 – 1800 prišlo k jeho obnove.
Neorenesančnú podobu získal na prelome 19. a 20. storočia, kedy bol vo vlastníctve rodiny Mittákovcov, podľa ktorých nesie pomenovanie. Fasáda je bohato zdobená rímsami, šambránami a atikou. V dvoch miestnostiach sú zachované renesančné klenby, spočívajúce na masívnom stredovom pilieri. Z uličnej fasády má priechod, z ktorého vedie schodisko na poschodie.
Patrí medzi niekoľko zachovaných domov s výpustkom do ulice. Jeho historické priestory boli renovované a od konca roku 1989 sú sídlom Záhorského múzea, s výstavnými priestormi na prízemí.
zdroj: AP Záhorské múzeum v Skalici