Aktuálne: Vyhlásená výstraha silných búrok pre Myjavsko ale aj Záhorie


Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU) vyhlásil od dnešnej noci z 8. na 9. júna 2024 výstrahu až 2. stupňa pre očakávané silné búrky s prudkými lejakmi.

Výstraha pre búrkovú činnosť je vyhlásená pre Záhorie a Kopanice do pondelkového večera 10.6.2024.

Očakáva sa výskyt silných búrok

Očakáva sa výskyt silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 30 – 50 mm / 30 min, s nárazmi vetra 20 – 30 m/s (70 – 110 km/h) a s krúpami najmä v okrese Myjava, kde je vyhlásený 2. stupeň výstrahy, pre okresy Záhoria Malacky, Senica a Skalica je vyhlásený 1. stupeň výstrahy.

Výskyt sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká. Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb. Je potrebné venovať zvýšenú pozornosť informáciám o meteorologickej situácii, sprievodných javoch a sledovať pokyny krízových zložiek (CO, starostovia, ministerstvá a pod.).

ilustračné foto NaZahori.sk

Intenzívne zrážky a krupobitie

Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie a pod.).

Silný vietor môže spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách, el. vedení a ďalších objektoch. Lietajúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Popadané stromy alebo iné nahromadené škody môžu obmedziť až paralyzovať dopravu.

Krúpy môžu poškodiť vegetáciu, väčšie krúpy môžu poškodiť strechy, skleníky, automobily a pod. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť
cestnú premávku.

zdroj: SHMU


Pridaj komentár