Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

BSK: Cyklomost Vysoká pri Morave -Marchegg privíta svojich prvých návštevníkov


Pre Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bude rok 2022 podľa slov župy prelomový, dokončené budú viaceré projekty. Očakáva sa na jar aj dokončenie cyklomosta medzi obcami Vysoká pri Morave a rakúskym Marcheggom.

V roku 2022 budú v BSK dokončené viaceré projekty

„Rok 2022 bude pre Bratislavskú župu prelomový. Po rokoch príprav odovzdáme do užívania prvé dokončené projekty. Také, ktoré bude vidno a budú slúžiť pre obyvateľov i návštevníkov Bratislavského kraja. A to všetko aj napriek globálnej kríze. Cesta do tohto bodu nebola vôbec jednoduchá ani krátka. Skôr kľukatá a dlhá. Mať dobrý nápad totiž nestačí. Kým uzrie svetlo sveta konkrétny projekt, predchádzajú tomu roky príprav,“ uviedol Juraj Droba, predseda BSK.

Výzva poraziť pandémiu

Najväčšia výzva je podľa župana poraziť pandémiu nového koronavírusu: „ Pretože od toho závisí, či sa nám podarí vrátiť život do normálnych koľají. Bratislavský samosprávny kraj bude pokračovať v očkovaní vo Veľkokapacitnom očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne.“

Stabilizácia autobusovej dopravy

V oblasti dopravy je najväčšou výzvou pre kraj stabilizácia prímestskej autobusovej dopravy. V súčasnosti by už mala byť výprava spojov nad úrovňou 90 percent. „Vo februári očakávame, že už bude fungovať na požadovanej úrovni. Na európskej úrovni očakávame rozhodnutie o výške prostriedkov, ktoré dostane Bratislavský kraj z fondov Európskej únie,“ doplnil Droba.

Deinštitucionalizácia sociálnych služieb

Z väčších a významnejších projektov dáva kraj do pozornosti napríklad dokončenie viacerých projektov v rámci deinštitucionalizácie sociálnych služieb. Cieľom tohto procesu je prechod od veľkokapacitných zariadení k menším domovom rodinného typu.

Cyklomost Vysoká pri Morave – Marchegg

Na jar očakáva kraj dokončenie cyklomosta medzi obcami Vysoká pri Morave a rakúskym Marcheggom, čím vznikne nové spojenie cyklotrás v okolí rieky Moravy na oboch jej brehoch. Na jeseň plánuje motoristom odovzdať do užívania úplne novú cestu, ktorá odľahčí automobilovú dopravu v katastroch obcí Chorvátsky Grob a Slovenský Grob. Dokončiť chce tiež rekonštrukciu synagógy v Senci a Malokarpatského osvetového strediska v Modre.

Nezabúda kraj ani na menšie, avšak o nič menej významné projekty. Sú to desiatky malých projektov, ktoré BSK financuje z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy. Tento rok sú na ne vyčlenené viac ako dva milióny eur.

zdroj: BSK www.bratislavskykraj.sk


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár