Cez Teplicu v Senici bude moderné premostenie, pribudne aj nová lávka v Sotine


Výstavba cyklodopravných trás v meste Senica je aj počas leta v plnom prúde. Súčasťou tohto projektu je i výmena jednej existujúcej a vybudovanie ďalšej, celkom novej lávky cez rieku Teplica. 

NaZahori.sk o tom informuje Tatiana Moravcová, hovorkyňa mesta Senica.

Frekventovaná lávka cez Teplicu v parku bude v najbližších dňoch demontovaná a na jej mieste vyrastie nové dizajnové premostenie.  

Kým budovanie novej lávky na Sotinskej ulici nebude pre Seničanov znamenať žiadne obmedzenia, pri výmene lávky v parku (pri Zariadení sociálnych služieb Senica) treba rátať s obchádzkou cez dva najbližšie mostíky. Dokiaľ bude vybudovaná nová širšia lávka, ktorá nahradí dosluhujúcu lávku v už takmer nevyhovujúcom stave, budú môcť Seničania využívať na prechod cez riečku Teplicu most pri hlavnej ceste (pri LIDLi) alebo ďalšiu lávku v parku (pri DAVe). S týmto obmedzením treba počítať počas minimálne dvoch mesiacov.

„Najskôr sa bude odstraňovať pôvodná lávka, budú sa robiť prípravné práce a začiatkom augusta by sa mali vŕtať diery na pilóty. Vrchná stavba lávky bude zhotovená z betónovej konštrukcie, na ktorú pôjde asfaltový povrch a bočné steny budú z dreva, čo dizajnovo zapadne do prostredia senického parku. Nová lávka bude širšia, krajšia a lepšia,“ vysvetľuje postup prác projektový manažér výstavby cyklodopravných trás v Senici Ľuboš Hazucha z Mestského úradu Senica. 

Súbežne s výmenou lávky v parku bude pobočka mostárov firmy Swietelsky-Slovakia spol. s r. o., ktorá realizuje výstavbu cyklodopravných trás v Senici, stavať aj lávku na Sotinskej ulici. „Tu nebudú chodci nijako obmedzení, keďže výstavba novej lávky sa bude realizovať vedľa existujúceho mosta,“ konkretizuje Ľuboš Hazucha

Práce na projekte Cyklodopravné trasy Senica – I. etapa začali na ulici pri priemyselnom parku pri spoločnosti Arcelor, na Kasárenskej ulici a postupne prešli na Dlhú ulicu pri gymnáziu. V týchto úsekoch bol odstránený pôvodný povrch komunikácií, osádzajú sa nové obrubníky a pripravuje sa podložie na realizáciu finálnej vrstvy. Pôvodný povrch  je odstránený už aj v úseku centra mesta na Námestí oslobodenia pri základnej umeleckej škole a okresnom súde. Firma posilnila svoje tímy, ktoré pracujú na viacerých úsekoch naraz a práce boli začaté aj na Sotinskej ulici pri cyklotrase. Postupne bude realizácia pokračovať v centrálnom mestskom parku na Sadovej ulici. 

„Uvedomujeme si, že mesto Senica je v tomto období zaťažené viacerými stavebnými prácami a ľudia musia strpieť mnohé obmedzenia, prosíme však občanov o zhovievavosť a trpezlivosť. Výsledok tejto investície bude stáť za to a po jeho realizácii sa pohyb cyklistov po meste stane bezpečnejším a jednoduchším,“ dodal projektový manažér. 

V rámci projektu Cyklodopravné trasy Senica – I. etapa sa v meste postupne vybuduje celkom 5,6 kilometra cyklotrás a dve lávky. Projekt počíta aj s inštaláciou dvadsiatich kusov doplnkovej cyklistickej infraštruktúry, ako sú stojany na bicykle, prístrešky, servisné stojany a pri vjazde na súčasnú cyklotrasu pri kúpalisku budú vybudované odpočívadlá. Na autobusovej stanici v Senici pribudnú dve uzamykateľné stanice Bike&ride. Zrealizovaných bude aj šesť prvkov na tzv. upokojenie dopravy ako pešia zóna, spomaľovacie vankúše, zdvihnuté plochy priechodov, či zdvihnutá plocha križovatky, čím sa má zabezpečiť zvýšenie bezpečnosti zraniteľných účastníkov cestnej premávky. 

Projekt Cyklodopravné trasy Senica – I. etapa mesto Senica financuje najmä prostredníctvom nenávratných finančných prostriedkov z výzvy Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktoré boli schválené vo výške 1 406 571,11 eura. Výška spolufinancovania z vlastných zdrojov senickej samosprávy je 78 826,46 eura. 


Pridaj komentár