Chceš byť sprievodcom po Holíčskom zámku?


Čo práca sprievodkyne v Holíči obnáša, porozprávala lektorka Romana.

Turisticko-informačné centrum (TIC) v Holíči sa rozhodlo rozšíriť rady sprievodcov po Holíčskom zámku (máj – september) v roku 2022. Informovala o tom Veronika Chňupková z TIC Holíč.

Práca lektora je náročná, predovšetkým však zaujímavá

Práve od sprievodcu závisí, aké pocity a zážitky si ľudia odnesú. Práca lektora je príjemná, ale aj náročná, avšak predovšetkým zaujímavá.

Sprievodcom na Holíčskom zámku sa môže stať každý záujemca starší 16 rokov, ktorému by neprekážala práca počas víkendov, štátnych sviatkov, kultúrnych podujatí a letných prázdnin.

„Ak Ťa baví história, si komunikatívny, samostatný, zodpovedný, ochotný učiť sa novým veciam a okrem slovenčiny vieš aj iný cudzí jazyk (nie je podmienkou), je táto brigáda pre teba. Ak stále váhaš, máš obavy, máme pre teba sériu krátkych rozhovorov, postrehov našich sprievodcov. Prvou je naša dlhoročná sprievodkyňa Romana. Ako sám uvidíš, nie je sa čoho báť. Prihlásiť sa môžeš cez správu alebo na mail veronika.chnupkova@holic.sk,“ doplnila Chňupková.

Čo práca sprievodcu obnáša porozprávala Romana

Zámok v Holíči zdroj: NaZahori.sk

Čo musí podľa teba vedieť dobrý sprievodca, aby návštevníkom pamiatky spríjemnil ich výlet?
Každý dobrý sprievodca vie nielen históriu ale i rôzne zaujímavosti nielen o danej pamiatke ale o meste celkovo. Samozrejme, musí mať i vzťah či už k mestu v ktorom sprevádza ale najmä k histórii.

Priblíž nám ako vyzerá typický deň sprievodcu?
Typický deň sprievodcu asi neexistuje. Niektorí ľudia si myslia, že len prídem, raz za čas idem do zámku, tam si porozprávam výklad a idem preč. Opak je však pravdou. Tu sa človek nikdy nenudí. Stále sa učí niečomu novému a každý deň je iný. Niekedy je návštevníkov viac inokedy menej ale nikdy sa nenudíme. V zámku sme skvelá partia, čiže aj keď práve nie sú turisti, vždy si nájdeme nejakú prácu. Či už si niečo prečítame – naštudujeme k pamiatkam, alebo sa snažíme zútulniť priestory, kde sprevádzame.

Čo ťa na tejto práci najviac baví?
Práca sprievodcu je zaujímavá v tom, že nikdy neviete, kto Vám príde. Striedajú sa turisti od tých najmenších až po najstarších. Pre mňa najmilšie sú návštevy škôlok. Deti sa tešia a vždy hľadajú princeznú. Tí starší už vedia čo-to o histórii a preto sú vždy zaujímavé ich otázky. Niekedy takéto otázky pobavia inokedy sa zasa niečomu i my priučíme.

Zámok v Holíči zdroj: Nazahori.sk

Čo je podľa teba na tejto práci najťažšie?
Najťažšia je komunikácia s ľuďmi. Niektorí sú veľmi milí ale nájde sa i pár jedincov, ktorí vedia pokaziť prehliadku. Je potrebné však myslieť pozitívne a preto si skorej pamätám tie skupinky, ktoré boli veľmi milé.

Prekvapilo Ťa niečo počas sprevádzania?
Prekvapení je veľa. Väčšinou to sú ,,perly,, návštevníkov. Vždy si po takejto skvelej otázke poviem, že už ma nič neprekvapí ale zakaždým sa nájde niečo lepšie Niektorí návštevníci sú vynaliezaví a dokážu sa spýtať na čokoľvek. Niekedy ma to ,,zarazí,, a inokedy sa nad tým zasmejem.


Na Holíčskom zámku sprevádzaš už niekoľko sezón, si takou našou stálicou  Našla si si na ňom nejaké miesto, jeho časť, ktorú máš najradšej?
Sprevádzam už siedmu sezónu. Strávila som v zámku kopec času a prirástlo mi tam mnoho vecí k srdcu. Mojím najobľúbenejším miestom sú Čínska sála a kaplnka. Obe miestnosti sú pôvodné a práve preto si tieto miestnosti môžem predstaviť v celej svojej kráse. Nemám rada zámky, kde je všetko nastrojené a nemôžem si sama predstaviť ako to tam asi v minulosti vyzeralo. Tu sa to dá a to ma vždy fascinuje.

Zámok v Holíči zdroj: NaZahori.sk

Každý návštevník, skupina je iná, avšak niečo sa nemení. A to zvedavosť turistov. O čo sa na Holíčskom zámku najviac zaujímajú?
Áno. Každá skupinka je iná. Nezabudnem na svoju prvú prehliadku. Zájazd z Nitry. Bála som sa, aby som niečo nepoplietla a našla správne kľúče. Boli však veľmi milí. Návštevníkov zaujíma mnoho vecí. Najväčšou atrakciou sú podzemné chodby. Tie ich asi najviac zaujmú a potom i pôvodne miestnosti, najmä Čínska sála.

Ako by si z tvojho pohľadu sprievodcu zhodnotila turistickú sezónu 2021?
Tohtoročná letná turistická sezóna bola ako celý rok poznačená pandémiou. Návštevníkov bolo ale dosť. Myslím, že sa nezmenili. Zaujímali sa o naše mesto, históriu. Zaujímavosťou boli výstavy, najmä v areáli zámku. Taktiež nová rozhľadňa bola tohtoročnou atrakciou. Verím, že budúci rok bude už lepší a bude môcť chodiť viac zájazdov.

Ako by si presvedčila prípadného budúceho záujemcu o sprevádzanie, že si zvoliť túto brigádu?
Ak si toto prečíta niekto, kto premýšľa nad tým, že by skúsil túto brigádu, neváhajte. Zámok a história sú krásne a veľmi inšpiratívne. Okrem zábavy, ktorú si my, sprievodcovia, vždy vymyslíme, sa tiež naučíte niečo nové. 


Pridaj komentár