CHKO Záhorie: Ochranári zaznamenali zvýšený pohyb ľudí v chránených územiach


Správa Chránenej krajinnej oblasti Záhorie (CHKO Záhorie) zaznamenala zvýšený pohyb ľudí v chránených územiach mimo vyznačených turistických trás a náučných chodníkov.

Nezákonný pohyb turistov

Tento nezákonný pohyb turistov a hlavne fotografov dychtiacich po záberoch vzácnych druhov či už rastlín alebo živočíchov sa zdá byť na prvý pohľad neškodný. Tak ho asi chápu aj samotní ľudia, ktorí sa tu pohybujú. Často ide o lokality, ktoré sú pomerne ľahko dostupné a ľudia argumentujú, že si len niečo odfotia a nič negatívne nevykonávajú.

Koncentrácia ľudí v krátkom čase na malej ploche

Bohužiaľ opak je pravdou. Tento pohyb je koncentrovaný v pomerne krátkom časovom úseku niekoľkých týždňov, možno dní. V konečnom dôsledku sa tu vystrieda niekoľko desiatok či stoviek osôb. Ľudia sa pohybujú na pomerne malej ploche a po takmer rovnakých trasách – od rastliny ku rastline. Tým je spôsobené zošľapávanie vegetácie a vyvíjaný tlak na slatinnú pôdu v okolí rastlín.

Mnohí obtrhávajú vegetáciu v tesnej blízkosti jednotlivých vzácnych rastlín kvôli vylepšeniu fotografie, čo spôsobuje presychanie pôdy a následne teplotný stres pre každého jedinca. Toto všetko spôsobuje, že práve rastliny, ktoré si chodia všetci fotiť sú oslabované a ich existencia je na lokalite ohrozená.

Degradácia stanovíšť chránených rastlín

Títo „milovníci“ prírody paradoxne svojim chovaním pôsobia negatívne na populácie rastlín, pre ktoré sú ochotní precestovať veľké vzdialenosti. Prispievajú tak k degradácii stanovíšť a zaraďujú sa k ďalším negatívnym vplyvom pôsobiacim na populácie chránených rastlín. Keďže lokality sú často jedinými miestami výskytu na Slovensku, tak sa dlhodobo ochranári snažia o cielený manažment na zachovanie, či zlepšenie ich priaznivého stavu.

Rušenie citlivých druhov vtákov

Dopady pohybu väčšieho počtu ľudí na týchto lokalitách majú aj iný neblahý vplyv – rušenie citlivých druhov vtákov. Niekedy stačí pohyb zopár ľudí po niekoľko hodín a vtáky opúšťajú hniezda kde zachladnú znášky či opustia mláďatá.

„Ľudia, ktorí deklarujú lásku k prírode by si naozaj mali zvážiť či jej prejavom je v podstate nezmyselné lovenie fotografií s vedomím, že prispievajú k ničeniu populácií a lokalít so vzácnymi biotopmi. Upozorňujeme, že takýmto správaním je porušovaný zákon o ochrane prírody č. 543/2002 Z.z.,“ dopĺňajú ochranári CHKO Záhorie.

Zákon o ochrane prírody č. 543/2002 Z.z.

§ 14

(1) Na území, na ktorom platí tretí a vyšší stupeň ochrany, je zakázané:

c) pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce,

§ 34

(1) Chránenú rastlinu je zakázané:

a) úmyselne trhať, zbierať, rezať, vykopávať alebo ničiť v jej prirodzenom areáli vo voľnej prírode,

b) držať, prepravovať, predávať, vymieňať alebo ponúkať na predaj alebo výmenu.

§35

(1) Chráneného živočícha je zakázané:

c) úmyselne rušiť v jeho prirodzenom areáli, najmä v období hniezdenia, rozmnožovania, výchovy mláďat, zimného spánku alebo migrácie

Zároveň dochádza aj k porušovaniu trestného zákona č. 300/ 2005, Z.z.

§ 305

Porušovanie ochrany rastlín a živočíchov

(1) Kto, čo aj z nedbanlivosti, v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu prírody a krajiny alebo so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu exemplárov reguláciou obchodu s nimi vo väčšom rozsahu

a) poškodí, zničí, vytrhne, vykope alebo nazbiera chránenú rastlinu alebo poškodí, alebo zničí jej biotop,

b) usmrtí, zraní, chytí alebo premiestni chráneného živočícha alebo poškodí, alebo zničí jeho biotop a obydlie,

c) poškodí alebo zničí prírodný biotop, alebo

d) ohrozí chránený živočíšny druh alebo rastlinný druh,

potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Zdroj: Správa CHKO Záhorie


Pridaj komentár