Cibula Fest nebude ani tento rok, uvažuje sa nad sťahovaním do Česka


Cibula fest

Pravidlá kultúrneho COVID automatu pochovávajú jedno kultúrne podujatie za druhým. Patrí medzi ne aj česko – slovenský multižánrový festival Cibula Fest, ktorý každý rok víta návštevníkov na letisku v Holíči, no tento rok bude musieť byť opäť zrušený.

Napriek tomu, že je v skalickom okrese len minimálny výskyt pozitívnych na COVID-19, stále sa nachádza v oranžovej farbe, čo aktuálne umožňuje organizovať podujatie na státie v exteriéri len do 100 ľudí,“ uviedol PR manažér festivalu Dodo Miklaš.

Ako doplnil, v kontexte prebiehajúceho kontinentálneho šampionátu vo futbale, kde si v hľadisku desaťtisíce fanúšikov užíva športový zážitok, považuje dlhoročný organizátor festivalu slovenské pravidlá za nepochopiteľné. Cibula Fest, ktorý kvôli obmedzeniam dostal tento rok prívlastok Limit, plánoval privítať do 1000 návštevníkov. „Avšak, v súčasnosti sa jeho lokalita v rámci kultúrneho Covid automatu nachádza v oranžovej farbe, napriek tomu, že 7-dňová incidencia je na úrovni 17 pozitívnych na 100-tisíc obyvateľov. Cibula Fest Limit 2021 je však naplánovaný už o niekoľko dní 16. a 17. júla 2021 a organizátori nemajú žiadne garancie, že likvidačné pravidlá povolia v tomto termíne aspoň 1000 návštevníkov. V rámci tohto ročníka sa mali v Holíči predstaviť interpreti ako Horkýže Slíže, No Name, Heľenine oči, Medial Banana či DJ Milan Lieskovský,“ doplnil manažér festivalu.

V susednom Česku je na kultúrnych akciách od 26. 6. povolených 5000 návštevníkov v rámci celej republiky. U nás dostáva kultúra K.O. Aj keď sme sa snažili presunúť festival do Českej republiky a rokovali sme s mestom Hodonín, pre krátkosť času nebolo možné presun zrealizovať. Navyše, južnú Moravu postihla pred pár dňami všetkým dobre známa prírodná katastrofa, a to bola definitívna bodka. Zorganizovať festival, kde nemáme garantovanú povolenú návštevnosť aspoň tisíc ľudí, by bolo riziko hraničiace s festivalovou samovraždou,“ povedal organizátor Vladimír Chrenka. Zároveň nevylúčil, že sa v budúcnosti bude Cibula Fest konať v Českej republike, vďaka zahájeniu rokovaní o cezhraničnej spolupráci a myšlienke českej „sestry“ festivalu.

Snažili sme sa zo všetkých síl, no, ako všetci vidia, je nad naše sily bojovať s nastaveným systémom. Veríme, že sa kultúra po týchto ťažkých ranách pozviecha, no záchranné koleso budú musieť hodiť všetci, ktorí môžu. Návštevníci, Ministerstvo kultúry a ďalšie inštitúcie, inak to nepôjde,“ tvrdí Chrenka a zároveň dodáva, že všetkým, ktorí si zakúpili vstupenky na tohtoročný Cibula Fest Limit, budú vrátené peniaze na miestach, kde si ich zakúpili. Tí, ktorí si vstupenky vymenili za tie z minulého neuskutočneného ročníka, budú opätovne zamenené na ten budúci. Všetky pôvodné vstupenky z roku 2020 stále zostávajú v platnosti na všetky dni Cibula Festu 2022.


Pridaj komentár