Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

Covid-19: Od pondelka lockdown pre nezaočkovaných


Vláda SR vo štvrtok 18.11.2021 schválila sprísnenie opatrení proti novému koronavírusu a tiež nový COVID automat, ktoré navrhlo konzílium odborníkov. Zmeny budú platiť od pondelka 22. 11.2021.

Sprísňujú sa opatrenia pre nezaočkovaných

Nový COVID automat výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných v červenej, bordovej a čiernej farbe. Hromadné podujatia majú byť len pre zaočkovaných, ktorým sa ale sprísni režim týchto podujatí. Nezaočkovaní budú môcť chodiť do tzv. esenciálnych obchodov, nebudú môcť chodiť do nákupných centier či reštaurácií.

Premiér SR Eduard Heger na tlačovej konferencii po dnešnom zasadnutí vlády  povedal, že nový COVID automat zavádzajú pre stabilizovanie kritickej situácie v nemocniciach.  Je to podľa neho dočasné riešenie, očakáva, že to bude trvať tri týždne. Následne by mohlo byť ďalším krokom uvoľnenie opatrení pre zaočkovaných. Avizuje tiež  posilnenie kapacít v očkovacích centrách, preto vyzval nezaočkovaných dať sa zaočkovať, aby mohli potom využívať uvoľnenia.

Zrovnoprávnenie očkovaných a po prekonaní Covid-19

Zrovnoprávniť sa má postavenie kompletne očkovaných a tých, ktorí sú v lehote do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19. Pôjde o kategóriu s označením OP. Tieto dve skupiny ľudí budú v mnohých ohľadoch zvýhodňovaní. Nemusia sa dvakrát do týždňa testovať do práce, môžu slobodne chodiť do obchodov, teda nielen do esenciálnych, ale aj do nákupných centier.

Ohrozená je starostlivosť nielen covidových pacientov

“Nápor na nemocnice je obrovský, chýbajú pľúcne ventilácie aj miesta na JIS. Problém v nemocniciach zašiel tak ďaleko, že dnes už je riziko, že nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť nielen pre covidových pacientov, ale ohrození sú aj pacienti z hľadiska bielej medicíny a plánovaných operácií, ktoré sa odkladajú,” povedal na brífingu Heger.

Návrh aktualizácie Alert systému pre monitorovanie vývoja pandémie a prijímanie opatrení proti SARS-CoV-2 (Covid Automat – verzia 4.3)

Zdroj: Vláda SR  / www.vlada.gov.sk


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár