Obce a mestá Záhoria a Kopaníc

Cykloturizmus: Európska Cesta Železnej opony vedie aj Záhorím


Cesta Železnej opony, certifikovaná kultúrna trasa Rady Európy, je diaľková cykloturistická trasa, ktorá spája až dvadsať Európskych krajín. Slovenská časť trasy meria necelých 90 km a začína neďaleko trojhraničia (Slovenská republika – Rakúsko – Česko). Na slovenskej strane spadá toto pokojom dýchajúce miesto na Záhorí do katastra obce Sekule.

Vedie od Barentsovho mora na severe Európy až po Čierne more na jej juhu a je dlhá zhruba 9.950 kilometrov. Informuje o tom Slovenský dom Centrope.

Železná opona

Takmer polstoročie bola Európa násilne rozdelená na východnú a západnú. Hranica medzi nimi dostala meno Železná opona. Ako súčasť Česko-Slovenska bolo Slovensko na východnej strane Železnej opony a susedilo s neutrálnym Rakúskom na druhej strane Železnej opony. Trasa ešte nie je v celej dĺžke vyznačená, na Slovensku však už je a putujú po nej cykloturisti.

Cesta vedie Záhorím

Cesta má v jednotlivých krajinách rôzny charakter, tiahne sa divočinou bez ľudských obydlí aj cez husto obývané a rozvinuté oblasti, po horách aj po rovine, pozdĺž morského pobrežia aj popri riekach, poza malé dedinky aj cez veľké mestá. Slovenská časť trasy meria necelých 90 km a vedie po asfaltových cestách s rôznou kvalitou, zväčša s minimálnou alebo nijakou premávkou automobilov. Cesta začína neďaleko trojhraničia (Slovenská republika – Rakúsko – Česko), ďalej smeruje od Moravského Sv. Jána, popri obciach Malé Leváre a Gajary cez Suchohrad, Záhorskú Ves, Vysokú pri Morave, Devínsku Novú Ves a Devín do Bratislavy a odtiaľ cez Petržalku do rakúskeho mestečka Kittsee.

Súčasť cyklistických trás Euro Velo

Nachádza sa väčšinou na brehoch riek Moravy a Dunaja a prechádza niekoľkými upomienkami na problematickejšie časy, vrátane komplexného obranného systému 100 bunkrov a opevnení vedľa česko-slovensko-rakúskych hraníc postaveného počas druhej svetovej vojny. Cesta Železnej opony je zároveň súčasťou siete diaľkových cyklistických trás naprieč Európou – EuroVelo, ktorá sa skladá z 15 cyklotrás. Cesta Železnej opony má v nej číslo 13. Je značená štandardným slovenským systémom cykloznačenia (ako červená cyklotrasa), doplneným o logo EuroVelo 13 Iron Curtain Trail. Cesta Železnej opony dnes pozýva všetkých záujemcov spoznávať toto neľahké obdobie našich novodobých dejín.

Slovenský dom Centrope

Slovenský dom Centrope je slovenská decentralizovaná kancelária pre spoluprácu. Združenie právnických osôb bolo založené na základe schválenia zastupiteľstiev miest Bratislava a Trnava v r. 2008. Hlavný cieľ združenia je konať v mene svojich členov a zastupovať ich spoločné záujmy v rámci multilaterálnej iniciatívy Centrope.


Angelika Kmecová

Recent Posts

TTSK: Župan Viskupič zvolal krízový štáb kraja

Trnavský župan Jozef Viskupič zvolal na pondelok 16. septembra 2024 krízový štáb krízový štáb Trnavského samosprávneho…

5 hodín ago

Župan BSK Droba: Najviac zasiahnuté povodňami je Záhorie

Bratislavská župa sumarizuje dôsledky extrémneho počasia. Najviac postihnutou časťou kraja je Záhorie, okres Malacky. Informuje…

6 hodín ago

Uzavreli hraničný most s Českom na Záhorí

Hraničný most nad riekou Morava s Českou republikou na Záhorí je uzavretý. Informovala o tom…

7 hodín ago

Aktuálne hodnoty toku Moravy v obciach Záhoria

Po krátkej prestávke opäť prší. Zrážky v kombinácii s nasýtenou pôdou môžu spôsobiť opätovné vzostupy…

8 hodín ago

Ako to vyzerá aktuálne na cestách Bratislavského kraja?

V súvislosti s dnešnou mimoriadnou situáciou na území Bratislavského kraja upozorňuje polícia občanov na aktuálne…

9 hodín ago

Povodne na Záhorí z vtáčej perspektívy

Povodne na Záhorí. Záhorie v posledných dňoch čelí povodniam, ktoré zasiahli viaceré obce a mestá…

10 hodín ago