V roku 2023 sme si pripomenuli okrúhle 1160. výročie príchodu slovanských vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie. Na Slovensku sa sviatok Cyrila a Metoda slávi 5. júla, v neslovanských krajinách 14. februára.
zdroj: wikipedia.org
Vierozvestcovia prišli zo Solúna (dnešné Thessaloniki) na územie Veľkej Moravy v roku 863 na pozvanie panovníka Rastislava, ktorý žiadal byzantského cisára Michala III. o vyslanie učiteľov k svojmu ľudu. Pred cestou Konštantín vytvoril novú abecedu – hlaholiku (predchodca dnešnej azbuky), spolu preložili bohoslužby a Sväté písmo do staroslovienčiny a zaslúžili sa o upevnenie šíriaceho sa kresťanstva.
Vďaka ich aktivite bol starosloviensky jazyk uznaný pápežom Hadriánom II. ako ďalší liturgický jazyk popri latinskom, gréckom a hebrejskom, čo v tých časoch nemalo obdobu. Vybrali si učeníkov z miestnych obyvateľov, aby čo najskôr pripravili nových vlastných kňazov. Putovali po Veľkomoravskej ríši, krstili, stavali kaplnky, kostoly, ohlasovali Kristovo slovo a rozširovali posolstvo do okolitých krajín.
Mladší Konštantín skonal v roku 869 počas pobytu v Ríme. Pred smrťou vstúpil do kláštora a prijal meno Cyril. Je pochovaný v Chráme sv. Klimenta v Ríme. Metod sa vrátil na Veľkú Moravu, kde v roku 885 zomrel. Miesto jeho posledného odpočinku nie je známe. Jedna z legiend hovorí, že jeho hrob by sa mohol nachádzať v oblasti Devín. Hneď po Metodovej smrti vznikol na Veľkej Morave jeho kult ako svätca. Metodovi žiaci však boli uväznení a neskôr vypovedaní z krajiny. Tak sa misia rozšírila k ďalším slovanským národom.
V roku 1980 vyhlásil pápež Ján Pavol II. svätých Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy. Na území západného Slovenska je mnoho atraktívnych lokalít spojených s misiou solúnskych bratov. Stále prebieha archeologický výskum, ktorý prináša nové poznatky. Idea Cyrilo-metodskej kultúrnej cesty sa zrodila v roku 2013 pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie.
V súčasnosti sa cesta rozvíja najmä na cezhraničnom území západného Slovenska a južnej Moravy. Okrem poznávania kultúrno-historických pamiatok či prírodných jedinečností cesta ponúka regionálnu gastronómiu, tradície, oblastné zvyklosti, lokálne produkty a veľa dobrodružstva.
S podporou Programu spolupráce Interreg V-A SK-CZ zrealizoval Trnavský samosprávny kraj projekt na rozvoj Cyrilo-metodskej cesty v moravsko-slovenskom pohraničí. Cieľom cesty je priblížiť Veľkomoravskú misiu solúnskych bratov, ktorí v 9. storočí položili základ kultúry Slovanských národov.
Trasa spája kultúrne dedičstvo vyše 10 Európskych krajín a tiahne sa naprieč Južnou, Strednou a Východnou Európou. Na území Trnavského kraja vedie cez Kopčany, Holíč, Skalicu a Podbranč, pričom má viac ako 67 kilometrov.
Šliapnite preto do pedálov alebo si obujte pohodlnú obuv a vyberte sa spoznávať pamiatky a miesta spojené s Veľkou Moravou nesúce odkaz Sv. Cyrila a Metoda.
Zdroj a viac sa dozviete na Veľkomoravská misia svätých Cyrila a Metoda
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…
Mesto Stupava, Sport Club Rudar a Základná škola v Stupave s radosťou oznamujú organizáciu nultého…
Každodenná klasika ráno na cestách zo Záhoria do hlavného mesta, nehoda a kolóny nie len…
View Comments