Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

Dnes vzplanie oheň na Mohyle M. R. Štefánika na Bradle


Pripomínanie si vzniku samostatného česko-slovenského štátu na bradlianskej Mohyle má hlbokú tradíciu. Informuje o tom mesto Brezová pod Bradlom.

Štátny sviatok Deň vzniku samostatného č si pripomenieme v jeho predvečer v stredu 27. októbra o 19.00 h zapálením ohňa na Mohyle generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle.

Deň vzniku ČSR 

Vznik Česko-Slovenska bol proces, ktorý viedol k vytvoreniu samostatného štátu. Česko-Slovensko bolo vyhlásené 28. októbra 1918 a jeho hranice boli vymedzené mierovými zmluvami a z nich vychádzajúcimi rozhodnutiami v rámci versailleského mierového systému.

Oheň na Mohyle bol za prvej Česko-slovenskej republiky zapaľovaný nielen 3. mája v predvečer výročia Štefánikovej tragickej smrti, ale i 27. októbra v predvečer výročia vzniku republiky. A vďaka partizánom horel oheň k výročiu republiky na Mohyle napriek zákazu aj v čase II. svetovej vojny.

“Vychádzajúc z tejto tradície si štátny sviatok v čase opäť rastúcej pandémie Covidu -19 pripomenieme symbolicky – zapálením ohňa na mieste posledného odpočinku spoluzakladateľa samostatného česko-slovenského štátu generála Milana Rastislava Štefánika,” dopĺňa Mesto Brezová pod Bradlom 

[pinf_eventgallery event=’bradlo_stefanik_spomienkove_slavnosti20210503′ attr=images mode=lightbox max_images=17 thumb_width=120 ]

NaZahori.sk


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár