Fajansové nádoby imitujúce modlitebné knižky
Západoslovenská fajansová produkcia sa typologicky spája najmä s taniermi, misami, džbánkami a džbánmi. K menej častým, avšak obľúbeným, patrili nádoby rôznych atypických tvarov, ako napríklad kníh znázorňujúcich modlitebné knižky. Informuje o tom Dita Andrušková etnologička a odborná pracovníčka Záhorské múzeum v Skalici.
Okrem dekoratívneho charakteru sa takéto nádoby na Slovensku nosievali v zime do kostola, pričom náplň z horúcej vody slúžila na zohrievanie rúk. V zbierkach múzea k nim patria dve fajansové nádoby zo západného Slovenska pochádzajúce z pôvodných zbierok Dr. Pavla Blaha. Obe majú naznačenie dosiek a knižnej väzby s plasticky profilovanou stenou listov. Nízke oválne náustky sú na hornej vnútornej časti náznakovej väzby.
Staršia nádoba s výškou 22 cm pochádza z 2. polovice 18. storočia. Na bielej podkladovej glazúre ju po obvode zdobí štylizovaný žlto-zeleno-modrý rastlinný a geometrický dekor, v strede je situovaný kríž.
Druhá nádoba s výškou 23 cm má glazúru tmavohnedej farebnosti bez dekoru, na stene listov tmavozelenú a pochádza z 2. polovice 19. storočia.
Zdroj: DA / Záhorské múzeum v Skalici