FOTO: Mesto Šaštín-Stráže daruje pápežovi obraz z dreva a skla


zdroj: Šaštín-Stráže

Pri príležitosti návštevy pápeža Františka v meste Šaštín-Stráže dňa 15. septembra mu daruje mesto dielo s názvom Bazilika sedembolestnej panny Márie – Šaštín-Stráže.

Autorom diela, ktoré pozostáva z dreva a skla, je umelecká sklárka Veronika Rusňáková. Obraz bol vytvorený technikou umeleckého spracovania skla “FUSING – spekané líhané sklo”.

Na obraze je vyobrazená bazilika nachádzajúca sa v meste Šaštín – Stráže. Priestorové vyobrazenie baziliky je vytvorené pomocou podkladovej plastickej formy. Farebnosť a výtvarné vyobrazenie je docielené pomocou prímesí drveného farebného skla a následného  utavenia diela v sklárskej peci. Na umelecké dotvorenie obrazu bol použitý zlatý, medený a strieborný pigment s čiastočkami kovu.

Sklenený obraz je osadený v dubovom ráme, ktorý vytvoril Ivan Baďura. Originalita rámu spočíva v skutočnosti, že bol vyhotovený z pôvodného trámu pochádzajúceho zo stavby baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.

Rám bol upravený jemným kartáčovaním pre zachovanie historickej štruktúry dreva. Na finálnu úpravu dreva bola použitá povrchová úprava na báze prírodných olejov.


Pridaj komentár