V utorok 28. mája 2024 mesto Senica oficiálne sprístupnilo širokej verejnosti nový park, ktorý vznikol v areáli Múzea Senica. Slávnostného prestrihnutia pásky sa zhostil primátor mesta Martin Džačovský, projektová manažérka Mestského úradu Senica Dana Jurková a zástupca realizátorskej firmy Hílek a spol. a. s. Marián Hercegh.
Komplexnú obnovu parku zrealizovala senická radnica v rámci projektu s názvom „Revitalizácia exteriéru Sokolovne – park“, ktorý bol spolufinancovaný vďaka nenávratnému finančnému príspevku z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Okrem obnovy pôvodného parku spojenej s výsadbou drevín a ostatnej parkovej zelene, bol areál doplnený o parkový mobiliár a vďaka uvedenému projektu boli zrealizované aj viaceré vodozádržné opatrenia na zlepšenie negatívnych dôsledkov zmeny klímy. Výška nenávratného finančného príspevku z eurofondov na tento projekt predstavovala 335 922,20 eur.
„Nový park v areáli mestského múzea je výsledkom našej spoločnej snahy o zlepšenie kvality života v našom meste a zároveň reakciou na výzvy súvisiace so zmenou klímy. Vďaka tomuto projektu sme dokázali nielenže obnoviť park, ale aj zlepšiť jeho ekologickú hodnotu a vytvoriť príjemný priestor pre našich obyvateľov a návštevníkov. Verím, že nový park bude miestom oddychu a relaxu pre všetkých obyvateľov Senice,“ uviedol primátor mesta Senica Martin Džačovský.
Objekt Múzea Senica (bývalej Sokolovne) býval v minulosti obklopený parčíkom, ktorý bol neskôr zrušený a takmer celá plocha parku bola vybetónovaná a vyasfaltovaná. Zámerom projektu realizovaného pomocou eurofondov bolo znovu obnoviť nefunkčný park do pôvodného stavu.
„Keďže ide o pamiatkovo chránené územie premena tohto územia sa odohrávala po viacerých konzultáciách a odsúhlaseniach zo strany Krajského pamiatkového úradu Trnava. Podmienkou KPÚ bolo napríklad vysadenie magnólie na rovnaké miesto, kde podľa dochovaných fotografií bola vysadená aj v minulosti,“ konkretizuje priebeh obnovy projektová manažérka Mestského úradu Senica Dana Jurková.
Areál parku mestského múzea postupne prešiel celkovou premenou a obsahuje aj riešenia, ktoré podporujú zadržiavanie vody. Sú nimi napríklad náhrada nepriepustných povrchov za priepustné a polopriepustné, realizácia dažďových záhrad a vsakovacích systémov, ktoré budú akumulovať zrážkovú vodu odvedenú zo strechy objektu múzea a spevnených plôch. A už za niekoľko rokov vysadená stromová vegetácia parku výrazne podporí zlepšenie mikroklímy v tejto časti mesta najmä v období letných horúčav.
Súčasťou areálu nového parku v Senici je aj moderný mobiliár, ktorý pozostáva z lavičiek na sedenie, stolčekov, stojanov na bicykle, ale aj verejného osvetlenia. Celý areál nového parku v okolí budovy Múzea Senica je oplotený, monitorovaný kamerovým systémom a jeho prevádzkový poriadok počíta s letným (8.00 – 20.00) a zimným (8.00 – 17.00) režimom.
Skalický kulturista Igor Špetta dosiahol ďalší významný úspech na medzinárodnej scéne. V austrálskej Canberre obhájil…
Zrúcaniny hradu Korlátka sa vypínajú nad obcou Cerová a sú ideálnym miestom na výlety z…
Malokarpaťáci organizujú dnes 3. novembra 2024 Rohožnícky beh zdravia. Trať dlhá 5,4km prevažne terén s 0…
Pri širokej maródke, ktorá postihla Záhorákov sa rozhodol tréner Bojan Ćirić siahnuť do širokej mládežníckej…
Záhoráci odcestovali do Košíc na zápas 10. kola Niké Handball extraligy v oklieštenej zostave, keď im…
V 8. storočí určil pápež Gregor IV. sviatok Všetkých svätých na 1. november, ktorý mal…