Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

FOTO+VIDEO: Rybky – Miléniový Kríž


Miléniový kríž, ako už napovedá názov, bol postavený a vysvätený v roku 2000 na slávu Ježiša Krista pri príležitosti jubilea jeho narodenia. Aj preto často znie označenie Jubilejný kríž.

Monumentálny kríž sa nachádza pri ceste z obce Rybky smerom na Oreské, v blízkosti obcí Smrdáky a Rohov. Stojí na vrchu Virovská a nápadne sa týči do okolia. Ide o najväčší kríž na Slovensku, ktorého výška je 27 metrov a rozpätie ramien je 9 metrov. V krížení ramien je farebný reliéf s piatimi holubicami, ktoré symbolizujú päť svetadielov.

V rozšírenej spodnej časti kríža je zriadená kaplnka Božieho Milosrdenstva s rozmermi 4×4 metre a vo vnútri kaplnky je replika sv. Faustíny. Každý rok sa v nej prvú nedeľu po Veľkej noci a tiež na sviatok Povýšenia svätého kríža v septembri koná bohoslužba a každú 2. veľkonočnú nedeľu púť. V kaplnke je relikvia sv. Faustíny, ktorá bola pápežom v roku 2000 vyhlásená za svätú. 

V roku 2009 bolo okolie kríža upravené a pekný prístupový chodník k nemu bol doplnený o 14 jednoduchých krížov symbolizujúcich zastavenia Krížovej cesty. Popri chodníku sú lavičky lákajúce na oddych a rozjímanie. Na kríž prispeli obyvatelia okolitých obcí ako aj mnoho ďalších darcov vrátane návštevníkov kúpeľov v neďalekých Smrdákoch. 

[pinf_eventgallery event=’rybky_mileniovy_kriz20210829′ attr=images mode=link max_images=30 thumb_width=150 ]

 

NaZahori.sk

KOCR Bratislava region

Pridaj komentár