Categories: Smolinské

FOTO: Z dejín obce Smolinské


Osídlenie oblasti siaha už do obdobia  eneolitu, čoho dôkazom sú vykopávky v susednom meste Šaštín–Stráže. V slovanskom období od 6. storočia a hlavne veľkomoravskom období, územie participovalo na živote blízkych centier hlavne v okolí Mikulčíc. Celá táto oblasť bola charakteristická hlavne vidieckym osídlením.

1392 – Prvé zmienky

Historicky sa prvý raz obec začala spomínať v roku 1392 pod názvom Somola, kedy uhorský kráľ Žigmund Luxemburský dal do zálohu Holíčsko- šaštínske panstvo Stiborovi zo Stiboríc. Toto vzniklo po rozpade hradského zriadenia a  z holíčskeho komitátu sa stalo Holíčsko–šaštínske panstvo do ktorého Smolinské patrilo ako poddanská obec Šaštínskeho hradu.

1396 – Názov obce

Názov obce prechádzal od prvej zmienky postupným vývojom. Už roku 1396 bola obec spomínaná pod názvom Semola, v roku 1489 Zmolenyche, 1498 Zmolyncz, neskôr ako Szmolinszka, Zmolnice. Posledná zmena nastala v roku 1773 kedy názov obce dosiahol súčasnú podobu ako Smolinske. Základ pre názov obce bolo slovo „smol“ respektíve „zmol“, čo v minulosti pravdepodobne znamenalo miesto, kde sa vyrábala smola alebo decht z prírodných zdrojov /miazgy borovíc, briez, brestov a pod/.

[pinf_eventgallery event=’smolinske20210919′ attr=images mode=lightbox max_images=5 thumb_width=120 ]

15. storočie – Panské hospodárstvo

Koncom 15. storočia sa majiteľom Holíčsko–šaštínskeho panstva po vymretí Stiborovcov stáva šlachtický rod Czoborovcov, ktorý zavádza majerské panské hospodárstvo.

V roku 1554 bol v chotári Smolinského opustený panský majer, rybník, rybničný jarok a rybničný most. V tomto časovom období bol život v dedine z časti ovplyvnený kolonizátormi a to Habánmi. V  obci boli vybudované habánske dvory a tým sa na pomerne dlhý čas zmenila štruktúra bývania. Pre obyvateľov to znamenalo, že jeden dvor obývalo viac rodín /vznikali habánske dvory/. Do súčasnosti sa z nich v dedine zachovalo asi 15.

1601 – Malá zmienka

Ďalšia, veľmi malá zmienka o obci bola zaznamenaná v roku 1601, kedy bolo spomenuté, že Imrich Czobor klčoval v Smolinskom les pre poľnohospodárske využitie. Neskôr v 17. storočí trpela obec vojnami a bola zasiahnutá tureckými vpádmi. V tomto období bola značne zdevastovaná no obyvatelia sa neustále snažili o celú obnovu.

18. storočie

V roku 1715 bolo v obci zapísaných 17 usadlostí z toho 9 poddanských a 8 želiarských. Postupným rozvojom dediny majitelia obce Czoborovci v roku 1720 evidovali už 31 domácností, pre ktoré gróf Czobor postavil barokový kostol na mieste gotického kostolíka. V celom okolí obce sa začali budovať rozsiahle vinice. Zároveň v tomto roku 1720 dali Coborovci Smolinské do zálohu bratislavskému kolégiu jezuitov. Smolinské v roku 1738 získal späť František Lotrinský, manžel Márie Terézie z rodu Habsburgovcov, ktorý celé Holíčsko – šaštínske panstvo kúpil ešte v roku 1736. Postupne sa začalo Smolinské rozrastať a v roku 1752 bývalo v Smolinskom 66 rodín a už v roku 1787 mala obec 103 domov a 633 obyvateľov.

1828 – Obyvateľstvo

Počet obyvateľov neustále narastal rozvojom poľnohospodárstva, kedy obec v roku 1828 mala 152 domov a 1062 obyvateľov. V tomto 18. storočí sa obyvateľstvo zaoberalo vinohradníctvom a poľnohospodárstvom. Stúpajúca tendencia počtu obyvateľov Smolinského bola do roku 1948 , kedy obec dosiahla najväčší počet, a to 1 277obyvateľov. Po tomto roku počet obyvateľov neustále klesá.

Názov obce

Názov obce je pretkaný rôznymi legendami tradovanými starými obyvateľmi obce. Podľa jednej z legiend dostala meno podľa smoliara, ktorého tadiaľ viezol jeden sedliak ukrytého vo voze pod plachtou. A keďže to bol prvý povoz, ktorý prešiel dedinou, obec dostala meno Smolinské.

Podľa inej legendy pomenovanie obce je odvodené od smoly (alebo dechtu), ktorá sa tu vyrábala z miazgy borovíc a ďalšia možná varianta vzniku názvu dediny je, že v obci žili rybári, ktorý rozvážali ryby do okolitých obcí na kárach z drevenými osami, ktoré mazali smolou. Smolu do dediny rozvážali smoliari na tragačoch a jeden z nich , keď prechádzal cez potok sa doň vysypal i z nákladom. Od tých čias začali obyvatelia chodník vedúci k potoku nazývať „smolný“ a okolité domce „smolné“. Všetky tieto legendy sú však medzi obyvateľmi odovzdávané len na základe ústneho podania a nie sú historicky doložené.

zdroj: Obec Smolinské


Redakcia

Recent Posts

Novembrové podujatia v Skalici: Nechajte sa uniesť kultúrou a tradíciami

Novembrové podujatia v Skalici sľubujú už tradične pestrý program plný kultúrnych a historických podujatí. Skalica…

2 dni ago

Sviatok všetkých svätých, Pamiatka zosnulých či Dušičky

Katolícka cirkev na Slovensku aj vo svete si 1. novembra pripomína cirkevne prikázaný Sviatok všetkých…

2 dni ago

Zásah kukláčov na Záhorí

V utorok 29. októbra 2024 od popoludňajších hodín v obci Závod v okrese Malacky na…

3 dni ago

Aktuálne: Nehoda kamióna s dodávkou, kolóna od Záhoria

Na diaľnici D2 pred výjazdom Stupava v smere z Malaciek kamión s dodávkou po nehode…

3 dni ago

Dušičky v Skalici: Čas spomienok a bezpečnosti

V Skalici sa počas dušičkového obdobia pripravujú na zvýšenú návštevnosť cintorínov. Prípravy na dušičkové obdobie…

3 dni ago

Nezabudnuteľný november v Záhorskej knižnici

Záhorská knižnica prináša v novembri 2024 bohatý program plný kreatívnych a zábavných aktivít pre všetky…

4 dni ago