FOTO+VIDEO: Múzeum Senica má novú expozíciu
Históriu Českej cesty chce mesto priblížiť mladým predovšetkým komiksovými animáciami. Múzeum Senica ponúka návštevníkom novú expozíciu známej obchodnej cesty s názvom Česká cesta.
Česká cesta je názov pre stredovekú obchodnú cestu, ktorá spájala Prahu a Budín (dnešná Budapešť) a prechádzala územím dnešného juhozápadného Slovenska. Bola súčasťou dlhšej európskej obchodnej cesty vedúcej z juhovýchodnej Európy až k brehom Atlantického oceánu. Je plná zaujímavých i vzrušujúcich príbehov. Formovala naše i európske dejiny a ovplyvnila životné osudy mnohých jednotlivcov.
Nová interaktívna expozícia návštevníkov Múzea Senica prevedie príbehmi obchodnej Českej cesty od jej vzniku až takmer po súčasnosť. „Na upgrade interaktívnej expozície Českej cesty v našom mestskom múzeu sme pomýšľali prakticky už od jeho otvorenia v auguste v roku 2020, nakoľko sme boli pri jej tvorbe limitovaní financiami. Preto, akonáhle Trnavská župa prejavila záujem o spoluprácu a finančnú spoluparticipáciu, pustili sme sa do prípravy novej koncepcie súčasnej expozície,“ vysvetľuje primátor mesta Senica Martin Džačovský.
„Samotná realizácia a produkcia novej expozície o Českej ceste pripomínala vznik filmu, podieľal sa na ňom kreatívny tím scenáristov, animátorov, grafikov, ilustrátorov, kameramanov i režisér. Všetko pod dohľadom odborného poradcu a historika Vladimíra Petroviča. V rámci projektu sme však spolupracovali aj so Západoslovenským múzeom v Trnave a Vlastivedným múzeom v Galante, ako aj ďalšími historikmi“ odkrýva pozadie vzniku animovanej interaktívnej expozície Českej cesty manažérka mesta Senica Ľubica Kadlec Melišová.
„Samotné spracovanie expozície je moderné, komiksového typu so skutočnými zábermi trasy Českej cesty. Animované, ozvučené a zábavné spracovanie expozície by rado pritiahlo pozornosť predovšetkým mladších návštevníkov, u ktorých chceme prebudiť záujem o našu históriu,“ dodáva primátor Senice M. Džačovský.
Nová expozícia Českej cesty je spracovaná v troch jazykových mutáciách: slovenčine, angličtine a maďarčine. Na autorskom projekte prípravy expozície sa finančne podieľal Trnavský samosprávny kraj a mesto Senica.