Ľudia, ktorým nie je ľahostajné historické dedičstvo na území našej krajiny, môžu opäť podporiť niektorú z deviatich pamiatok, čakajúcich dlhé desaťročia na obnovu. Obľúbená a užitočná iniciatíva Poklady Slovenska, ktorá pokračuje už svojím 13. ročníkom, otvára ďalšie kolo hlasovania. Jednou z pamiatok, ktorá sa uchádza o grant 30-tisíc eur na svoju obnovu od Nadácie VÚB je aj hlavný vstupný portál do kláštora pavlínov pri Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.
V úvodnej fáze hlasovacej súťaže Poklady Slovenska prihlásili priaznivci a správcovia pamiatok vyše 200 rozličných pamiatok vo svojom okolí, ktoré by si zaslúžili grant na svoju záchranu. Všetky nominované objekty a diela posúdila komisia zložená z odborníkov v oblasti ochrany a reštaurátorstva pamiatok. Tá posúdením ich súčasného stavu, významnosti, historického kontextu ako aj nárokov na nevyhnutné reštaurátorské práce odporučila Nadácii VÚB deväť finalistov.
Kláštor pavlínov v Šaštíne spolu s bazilikou Sedembolestnej Panny Márie patria k najvýznamnejším pútnickým miestam Slovenska i Európy. Hlavný vstupný portál z roku 1776 je ukážkou pôsobivej architektúry a svojím sochárskym dotvorením priamo odkazuje na staviteľov národnej svätyne v Šaštíne – rád pavlínov. V strede je znak rádu: kruhový medailón s reliéfom dvoch levov držiacich strom s výjavom Piety, pod ním nápis N 1. Hore v strede je podstavec pre na oblakoch sediacu sochu ženy. Portál je v havarijnom stave, ktorý ohrozuje jeho samotnú fyzickú existenciu a tým aj existenciu originálnej súčasti národnej svätyne Slovenska.
O grantový príspevok na obnovu či reštaurovanie od Nadácie VÚB aktuálne súťažia cez verejné hlasovanie tieto pamiatky:
Zahlasovať za vybrané pamiatky, ktoré sú najbližšie regiónu či srdcu ich priaznivcov, je možné do 15. júna cez stránku www.nadaciavub.sk/poklady. Nájsť sa tu dajú aj bližšie informácie o ich histórii a stave. Reštaurovanie diela s najvyšším počtom hlasov verejnosti, ktoré zafinancuje Nadácia VÚB grantom vo výške 30-tisíc eur, bude prebiehať v druhej polovici tohto roka.
„Zachovanie jedinečných pamiatok, ktoré v sebe nesú kúsky histórie Slovenska, považujeme za naše dlhodobé poslanie. Preto vytvárame už 13 rokov priestor na to, aby sa o nich vedelo, medzi ľuďmi hovorilo a každoročne vyčleňujeme zdroje našej nadácie na obnovu jednej z nich. Zostava tohtoročných finalistov je skutočne pestrá, tak ako sú pestré naše dejiny. V spolupráci s odborníkmi sa podarilo vyselektovať navštevované ale tiež menej nápadné, no rovnako hodnotné objekty a diela, ktoré volajú po tom, aby boli obnovené do svojej pôvodnej krásy,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.
Nadácia VÚB pomohla v minulosti cez hlasovaciu súťaž Poklady Slovenska obnoviť napríklad vitráže v Spišskej Kapitule, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne, barokový organ v Španej Doline, historicky významný objekt Bajčiovskej veže v Oravskej Porube, vzácne stredoveké fresky v kostole sv. Žofie v Dúbravici pri Banskej Bystrici a tiež na hrade Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou či barokovú kazateľnicu v kostole sv. Mikuláša v Starej Ľubovni.
Novembrové podujatia v Skalici sľubujú už tradične pestrý program plný kultúrnych a historických podujatí. Skalica…
Katolícka cirkev na Slovensku aj vo svete si 1. novembra pripomína cirkevne prikázaný Sviatok všetkých…
V utorok 29. októbra 2024 od popoludňajších hodín v obci Závod v okrese Malacky na…
Na diaľnici D2 pred výjazdom Stupava v smere z Malaciek kamión s dodávkou po nehode…
V Skalici sa počas dušičkového obdobia pripravujú na zvýšenú návštevnosť cintorínov. Prípravy na dušičkové obdobie…
Záhorská knižnica prináša v novembri 2024 bohatý program plný kreatívnych a zábavných aktivít pre všetky…