Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

Holíčsky kroj je bohato zdobený, odráža úrodnosť kraja


zdroj: Folklórny súbor Valša z Holíča

Slovenský deň kroja 2021 pripadá práve na dnešný deň, 1. september. 

Každý kút Slovenska je jedinečný rovnako ako kroj, ktorý tú ktorú časť charakterizuje. Kroj hovoril o tom či je kraj bohatý alebo chudobný, či sa jedná o kroj pracovný, sedliacky či slávnostný – obradný. Kým mužský odev zastupujú najmä vesty (lajblíky), košele a kožuchy, zo ženského odevu sú to rubáše, sukne, kacabajky a čepce, ktoré udávajú jeho charakter.

Na základe charakteristických znakov možno Záhorácky mužský a ženský kroj historicky deliť na skalický, holíčsky, šaštínsky, senický, jablonický, moravskosvätojánsky, malacký a plavecký.

“Holíčsky kroj odráža úrodnosť nášho kraja – je bohato zdobený, s pestro maľovanými mašľami a vyšívanými zásterami. Vydaté ženy nosievali červený čepec, slobodné dievky zapletaný cop s mašľou, zatiaľ čo muži nosili čierny klobúk. Kroj k naším tradíciám neodmysliteľne patrí a my sa tešíme, že ho môžeme hrdo ukazovať pri našich vystúpeniach, či čepčení,” pripomenul dnes na sociálnej sieti Folklórny súbor Valša  z Holíča.

 

Tradičné jablonické kroje sú súčasťou Pamätnej izby v Jablonici.

 

 

V Jablonici pripomína zvyky a život v minulosti pamätná izba

V Jablonici zriadili pamätnú izbu, ktorá pripomína zvyky, obyčaje ale aj život v dedine v minulosti. O izbu a zachovanie pamiatok sa pričinili predovšetkým Anna Dingová a Anna Kováčová.


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár