Hutteriti navštívili miesta svojich predkov vo Veľkých Levároch a Sobotišti


V utorok 1. augusta 2023 navštívila skupina hutteritov z USA a Kanady bývalé habánske dvory vo Veľkých Levároch, Sobotišti a tiež Záhorské múzeum v Skalici.

V sprievode historika Záhorského múzea v Skalici Martina Hoferku si pozreli expozície venované habánom a na mieste spoznali lokality, kde do konca 18. storočia žili ich predkovia. Po nútenej rekatolizácii novokrstencov za vlády Márie Terézie a Jozefa II. časť, ktorá odmietla konvertovať, odišla do Ruska a v 19. storočí do Severnej Ameriky, kde žijú doteraz.

Hutteriti

Hutteriti sú komunálnou vetvou anabaptistov. Ako amiši a mennoniti majú svoje začiatky v radikálnej reformácii 16. storočia. Hutteriti sa objavili na Morave po roku 1525, kam prišli z Tirolska a Korutánska. Od mučeníckej smrti zakladateľa sekty Jakoba Huttera v roku 1536 boli Hutteriti často prenasledovaní pre svoju vieru.

Ich “zlatý vek” na Morave skončil v roku 1622, kedy boli vypovedaní z krajiny. Odišli na Slovensko, Ukrajinu a do Rumunska. Keďže Hutteriti veria v absolútny pacifizmus a spoločné vlastníctvo majetku, boli aj v neskorších dobách prenasledovaní, a nakoniec sa rozhodli spolu so skupinou mennonitov odísť do Severnej Ameriky koncom 19. storočia, a usadili sa v Teritóriu Dakoty. Z malej skupiny (asi 400 ľudí) existuje dnes asi 50 000 hutteritov v mnohých štátoch USA aj v Kanade. V Európe už neexistujú.

Návšteva skupiny hutteritov na Záhorí zdroj: Záhorské múzeum Skalica

Hutteritské komunity

Hutteriti žijú vo vidieckych komunitách, zvaných kolónie, ktorých hospodárstvo je založené prevažne na poľnohospodárstve. Súkromný majetok takmer neexistuje. Keď osada dorastie asi 100 ľudí, začnú plánovať založenie novej osady, kam sa nakoniec presunie polovica obyvateľov pôvodnej dediny. Hutteriti majú vysokú pôrodnosť. Doteraz hovoria starým nemeckým dialektom s tirolskými a slovanskými (a dnes aj anglickými) prvkami. Ich poľnohospodárske usadlosti využívajú moderné technológie, ale ich kontakt s okolitým svetom je minimálny.

Návšteva skupiny hutteritov na Záhorí zdroj: Záhorské múzeum Skalica

Dnes existujú tri hlavné vetvy hutteritov: Schmiedeleut, Dariusleut a Lehrerleut. Medzi týmito vetvami existujú rozdiely, napr. v štýle obliekania či v organizačnej štruktúre. Ich originálna doktrína je však pre všetky identická a rozdiely sú väčšinou len geografického pôvodu. Roku 2004 bolo vo svete 483 hutteritských komunít.

Návšteva skupiny hutteritov na Záhorí zdroj: Záhorské múzeum Skalica

Zdroj: Záhorské múzeum Skalica a wikipedia


Angelika Kmecová

View Comments

Recent Posts

Štátna poisťovňa opäť obmedzuje prístup svojich poistencov do Nemocnice Bory

Počet výkonov v Nemocnici Bory rastie, štátna zdravotná poisťovňa však prístup svojich poistencov do nej…

8 hodín ago

Kopaničiarska desiatka uzatvorí centrum mesta Myjava

V sobotu 21. 9. 2024 sa na Námestí M. R. Štefánika v Myjave uskutoční 12.…

11 hodín ago

Skalický jarmok sľubuje dva dni plné zábavy a niekoľko prekvapení

Skalický jarmok je späť a tento rok sľubuje ešte viac zábavy! Po minuloročnom úspechu, ktorý…

12 hodín ago

Cez víkend bude súťaž v jedzení krumpolových puacek

Obec Sološnica v okrese Malacky aj tento rok organizuje Krumpolový deň, ktorý je tradične prezentáciou…

13 hodín ago

Kopanice: Trám starého domu ukrýva nápis z druhej polovice 18. storočia

Krajský pamiatkový úrad Trnava (KPÚ Trnava) počas posudzovania zámeru pripravovanej novostavby rodinného domu v Sobotišti…

21 hodín ago

Na Záhorí od štvrtka do nedele dopravné obmedzenia

Z dôvodu prípravy kultúrno-spoločenského podujatia nastanú od štvrtka 19.9.2024 viaceré dopravné obmedzenia na Záhorí. Skalický…

22 hodín ago