Kameň zo Skalice a Holíča sa využíval v dobe veľkomoravskej v lokalitách Valy u Mikulčíc a Pohansko pri Břeclavi.
V Skalici sa uskutočnil zisťovací prieskum zdrojov kamennej suroviny pre stavbu veľkomoravského hradiska v Mikulčiciach (ČR), realizovaný pracovníkmi Akadémie vied ČR z Brna a Prahy, ako i Masarykovej univerzity v Brne. Informuje o tom Záhorské múzeum v Skalici.
Kameňolom vo vinohradoch na úpätí Veterníka (Vintoperku) v Skalici je jedným z mála otvorených, v minulosti využívaných kameňolomov v oblasti tiahnucej sa od Skalice až po Chropov (druhý a najväčší leží z druhej strany kopca).
Geologicky ide o pozostatky mladších treťohorných (neogénnych) súvrství, ktoré sa v našej oblasti vyskytujú vo forme pevných lavíc vápnitých pieskovcov, vápencov alebo zlepencov v nespevnených vápnitých íloch a pieskoch, poväčšine netvorili súvislú skalu. Bolo preto jednoduchšie získavať surovinu.
O využívaní miestneho kameňa svedčia archeologické nálezy od doby rímskej. Veľký význam mal v dobe veľkomoravskej, keď z kamennej suroviny získanej v Skalici a Holíči, dopravovanej podľa Ing. Štefana Janšáka vodnými cestami do lokalít Valy u Mikulčíc a Pohansko pri Břeclavi, stavali väčšinu stavieb týchto dôležitých súdobých centier. Dokladajú ho i písomné doklady, jedna z prvých zmienok o kameni sa nachádza v privilegovanej listine Ľudovíta Veľkého pre Skalicu z roku 1372, kedy v rámci výsad slobodného kráľovského mesta udelil povinnosť vystaviť hradby: …mešťania sú povinní vykopať základy pre spomínané hradby, napáliť vápno, nalámať kameň potrebný na dokončenie chystaného diela… Okrem mestského opevnenia je z neho postavených mnoho stavieb v historickom jadre a Skaličania ho dodnes prevažne sekundárne používajú na stavebné účely. Po celé storočia bol významnou hospodárskou komoditou a obchodovalo sa s ním v širokom okolí.
O význame miestnych zdrojov kameňa svedčí i to, že Matej Bel vo svojich Notitia Hungariae (1735 – 1742) vysvetľuje, že názov mesta Skalica (Skalicza) pochádza zo slova skala. Dodnes sa časť mesta (podľa skutočného stavu) nazýva Na skale. Ešte v prvej tretine dvadsiateho storočia bolo známych 17 kameňolomov v rôznych častiach skalického chotára a dve kamenice.
zdroj: Záhorské múzeum Skalica
Mesto Senica pozýva na tradičné rozsvietenie vianočného stromčeka, ktoré sa uskutoční v piatok 6. decembra…
Úspešná premiérová sezóna zdieľaných bicyklov Senica BAJK, ktoré zabezpečuje mesto prostredníctvom Sociálneho podniku mesta Senica,…
Polícia prijala včera v poobedňajších hodinách oznámenie o zrazenej osobe na železničnej trati v okrese…
V septembri došlo k nárastu miezd, avšak tempo ich rastu v polovici sledovaných odvetví zaostalo…
Kostol Mena Panny Márie vo Veľkých Levároch: Veľké Leváre už v roku 1397 mali kostol. Stál…
Najkrajšie fotografie z regiónov za rok 2024: Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice vyhlásila…