Knižnica v Holíči sa snaží zvýšiť záujem o čítanie kníh
Mestská knižnica v Holíči bola úspešná v získavaní dotácií prostredníctvom projektov z Fondu na podporu umenia. Realizovala ich v spolupráci s Oddelením dotačnej politiky mesta.
Mestská knižnica okrem primárnej funkcie požičiavateľa bohatého spektra literatúry plní aj funkciu kultúrneho a spoločenského centra vzdelávania, efektívneho, zaujímavého a pre život klienta hodnotného vypĺňania voľného času. V tomto zložitom období chce nabádať pútavou a interaktívnou formou čitateľov všetkých vekových kategórií k čítaniu, a prostredníctvom interaktívnych ukážok priblížiť okrem iného aj históriu mesta Holíč. „Jednou z aktivít je projekt Leto s vôňou byliniek a kníh bolo pripraviť a realizovať kvalitné a zaujímavé aktivity pre všetky vekové kategórie návštevníkov, ktorými sme chceli podporiť záujem o literatúru. Hlavné projektové aktivity boli plánované vo viacerých líniách zohľadňujúcich rôzne cieľové skupiny,“ informovala knižnica.
Aktivity v rámci projektu
Zamerané na ženy…- „O čom čítam pod dekou“ – poetický večer s autorkou románov pre ženy Katarínou Gillerovou a „Na mužov nezabúdame“… s jedným z najznámejším slovenským autorom detektívnych románov Gustávom Murínom. O všetkom čo zaujíma súčasného muža v drsnom svete a ich nežné polovičky. Celé podujatie sprevádzalo vystúpenie hudobného zoskupenia Four Glasses.
Aktivity pre najstarších …“Zážitkové čítanie“ nielen pre seniorov v spolupráci so spisovateľom Jozefom Banášom nielen vážne o súčasnej situácii ale hlavne o jeho úspešných knihách. Besedu doplnil svojimi humoristickými glosami Pevel Lelín Nemec prezident Záhoráckej Sebjestačnej Svojpomocnej Republiky. Celým podujatím nás sprvádzali Záhorácki heligonkári.
Aktivity pre deti s názvom „ Cestovateľský denník“… – beseda s autorkou Renátou Matúškovou a interaktívne stretnutia s rozprávkovými postavičkami /bábkové divadlo Animare Silva/ zamerané na rozvoj fantázie ,obrazotvornosti najmenších detí pomocou tvorivých dielní keramikára Petra Polláka, tvorenie z drôtu s Martinou Frnadlovicsovou , hľadanie pokladu a animačné aktivity s Centrom voľného času v Holíči . Deti na stretnutí prezentovali svoj Cestovateľský denník a za svoje výtvory boli odmenení knihou.
Cieľom jednotlivých aktivít bolo znovu vytvorenie záujmu súčasnej generácie o čítanie či vrátiť záujem rodičov o čítanie s deťmi, prípadne čítanie detí seniorom. „Zastaviť sa v tomto zrýchlenom svete pri dobrej knihe, rozšíriť a prehĺbiť poznatky účastníkov o kultúrnych a historických pamiatkach, osobnostiach, literatúre v Holíči, a v neposlednom rade aj vytvorenie priestoru na medzigeneračnú výmenu poznatkov a skúseností v prekrásnom prostredí Zámockej bylinkovej záhrady plnej farieb a vôní,“ doplnila knižnica.
Súčasná mestská knižnica je aj spoluorganizátorom tradičných významných mestských kultúrno-vzdelávacích podujatí, kde svojou odbornou činnosťou v oblasti literatúry poskytuje množstvo zaujímavých aktivít s knihami, o knihách ako aj o ich tvorcoch. Garantom projektu bolo mesto Holíč.