Kopčany: V žrebčíne vyhlásia anketu Strom roka, v súťaži aj lipa z Mokrého Hája

NaZahori.sk - Vlado Miček

NaZahori.sk - Vlado Miček
Lipa malolistá v obci Mokrý Háj, ktorá je takisto medzi nominovanými.

V historickom žrebčíne Štít v obci Kopčany vyhlásia vo štvrtok 11. novembra o 10.00 h výsledky v tohtoročnej ankete Strom roka. Informovala o tom Nadácia Ekopolis.

Stromy na prvých troch miestach získajú finančný dar na ich odborné ošetrenie a víťaz bude na jar reprezentovať Slovensko v európskej súťaži stromov. Celkovo sa do hlasovania tento rok zapojilo 22.613 hlasujúcich.

Pevne veríme, že tohtoročné vyhlásenie ankety sa nám podarí zorganizovať, hoci v komornejšom duchu a za prísnych epidemiologických opatrení, osobne s výhercami i našimi partnermi. Okrem ohlásenia mien víťazných stromov a škôl sa uskutoční aj symbolická výsadba stromov v novovzniknutom sade pôvodných ovocných odrôd pri historickom žrebčíne v Kopčanoch. Pre všetkých, ktorí sa vyhlásenia nemôžu zúčastniť, bude k dispozícii aj živý prenos na Facebooku Nadácie Ekopolis,“ uviedla Martina R. Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Jedným z nominovaných stromov je aj lipa z Mokrého Hája, o ktorej si môžete prečítať viac v článku TU.

Myšlienka osláv Dňa stromov vznikla už v 19. storočí v americkej Nebraske a postupne sa rozšírila do celého sveta. Presný dátum osláv sa v každom štáte alebo regióne líši v závislosti na klimatických podmienkach vhodných k vysádzaniu stromov.

 
 
 

Nadácia Ekopolis organizuje v poradí už 19. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.  

 
 
 

Výsadbou rodovej aleje v blízkosti významnej archeologickej lokality a jednej z najstarších sakrálnych stavieb na Slovensku – kostolíku sv. Margity Antiochijske oslávi anketa Strom roka svoje 18. narodeniny. 


Pridaj komentár