Lávka v Kopčanoch spája Záhorie a Moravu


V srdci Európy, na hranici medzi Slovenskom a Moravou, sa nachádza Lávka Veľkej Moravy pre cyklistov a peších turistov. Otvára dvere k objavovaniu nádhernej prírody a bohatej histórie oboch regiónov. Nachádza sa v obci Kopčany v okrese Skalica na Záhorí a spája dve obľúbené cyklotrasy, čím umožňuje návštevníkom plynulý prechod medzi významnými archeologickými lokalitami.

Historický míľnik v spojení dvoch regiónov

Lávka nad riekou Morava, otvorená 29. októbra 2019, predstavuje dôležitý krok v spájaní obcí Mikulčice a Kopčany. Tento projekt vznikol vďaka úzkej spolupráci Trnavského samosprávneho kraja a Juhomoravského kraja, s podporou cezhraničného programu Európskej únie Interreg. Projekt, ktorý začal v septembri 2017 s rozpočtom 3,79 milióna eur, mal za cieľ vytvoriť bezpečný a pohodlný prechod pre cyklistov a peších, čím sa otvorili nové možnosti pre turistiku a rekreáciu.

Lávka Veľkej Moravy, Kopčany Autor: Vladimír Miček

Prepojenie cyklotrás a historických pamiatok

Pred výstavbou lávky mali cyklisti v tejto časti obmedzené možnosti prekročenia rieky Morava. Dnes je však prechod medzi Slovenskom a Moravou možný aj cez nádhernú prírodu, bez nutnosti vstupovať do mestského ruchu. Lávka nielenže zjednodušuje cestovanie medzi týmito dvoma regiónmi, ale tiež spája dve dôležité archeologické lokality: Slovanské hradiště v Mikulčiciach a kostolík sv. Markéty Antiochijské v Kopčanoch.

Archeologické poklady na dosah

Mikulčice a Kopčany sú kľúčovými bodmi pre pochopenie histórie príchodu kresťanstva do tejto časti Európy. Obe lokality sú známe svojimi unikátnymi archeologickými nálezmi a majú štatút národnej kultúrnej pamiatky. Mikulčice lákajú návštevníkov modernou expozíciou a návštevníckym centrom, zatiaľ čo Kopčany sa snažia oživiť a sprístupniť svoje historické pamiatky širšej verejnosti.

Lávka Veľkej Moravy, Kopčany Autor: Vladimír Miček

Budúcnosť lávky a okolia

Názov lávky bol zvolený prostredníctvom internetového hlasovania a predstavuje viac než len spojenie dvoch brehov rieky. Je symbolom spolupráce, historického povedomia a snahy o zachovanie kultúrneho dedičstva. S jej vznikom sa otvárajú nové možnosti pre rozvoj turistiky, kultúry a vzdelávania v tomto historicky bohatom regióne.

Brána k histórii a krásam prírody

Lávka Veľkej Moravy je preto nielen architektonickým skvostom, ale aj dôležitým nástrojom pre prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Moravou. Navštívte túto unikátnu stavbu a objavte všetky krásy, ktoré ponúka tento historicky bohatý región.


Vlado Micek

Recent Posts

Aktuálne: Uzávierka komunikácie v okrese Malacky

V dôsledku pretrvávajúcej poveternostnej situácie upozorňuje polícia vodičov, že je uzavretá komunikácia v okrese Malacky.…

1 deň ago

Mestské zastupiteľstvo v Senici s bohatým programom

Vo štvrtok 19. septembra 2024 sa v Senici uskutoční 12. zasadnutie Mestského zastupiteľstva. Začiatok je…

1 deň ago

Dočká sa Skalica autobusovej stanice 21. storočia ?

Primátorka Skalice Oľga Luptáková zvolala zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ) na stredu 18.septembra 2024 od 15.00…

1 deň ago

FOTO: Sú členovia rádu pochovaní pod Františkánskym kostolom v Skalici?

Františkánsky kostol by sa dal zaradiť medzi väčšie chrámy v Skalici na Záhorí. Ak sa ocitnete…

2 dni ago

Marianka zmapovala najpostihnutejšie miesta v katastri obce

Obec Marianka v okrese Malacky na Záhorí informuje, že zmapovala najpostihnutejšie miesta vo svojom katastri…

2 dni ago

Hladina Dunaja dosiahla maximálnu úroveň, už by mala klesať

Hladina Dunaja dosiahla maximálnu úroveň 970 cm. Odteraz by už mala voda klesať. Informuje o…

2 dni ago