Na deviatom zasadnutí Rady partnerstva pre integrovaný územný rozvoj Bratislavského kraja, ktoré sa uskutočnilo 28. februára 2024, bolo schválených ďalších 12 projektových zámerov určených pre financovanie z Programu Slovensko. Informuje o tom Bratislavský samosprávny kraj (BSK).
Jedná sa o projekty miest a obcí, zamerané na obnovu a zníženie energetickej náročnosti prevádzky verejných budov, ale tiež o projekty v oblasti budovania infraštruktúry udržateľnej dopravy, ktorých nositeľom je štát prostredníctvom Železníc Slovenskej republiky.
„Pre mestá a obce v Bratislavskom kraji je téma zníženia energetickej náročnosti verejných budov nesmierne dôležitá. Realizácia takýchto projektov prispeje nielen k zlepšeniu životného prostredia, ale tiež k úspore verejných zdrojov potrebných na prevádzku týchto budov. Samosprávy tak ušetrené prostriedky môžu smerovať na ďalší rozvoj miest a obcí,“ vysvetľuje bratislavský župan Juraj Droba.
„Mestá a obce produkujú kvalitné projekty, ktoré vďaka komplexnej obnove verejných budov prinesú významné úspory energií, často až na úrovni 80%. Po 14 projektových zámeroch podporených v decembri minulého roku sme dnes schválili v tejto téme ďalších 10 projektov. Teraz je však na ťahu aj štát, ktorý musí pre tieto projekty vyhlásiť v Programe Slovensko výzvu, aby mohli byť zazmluvnené a financované“, doplnil Peter Furik, riaditeľ Odboru implementácie operačných programov BSK.
Témou rokovania Rady partnerstva boli aj projektové zámery zamerané na podporu Udržateľnej mobility v BSK. Schválené boli dva projekty, ktorých nositeľom sú ŽSR. Jedná sa o vybudovanie terminálov Lamačská brána (Bory) a Vrakuňa. „Oba projekty sú vo vysokom stupni predprojektovej prípravy, pričom TIOP Vrakuňa sa už aj stavebne realizuje. Verím preto, že obyvatelia kraja budú už čoskoro využívať novú infraštruktúru, ktorá im uľahčí využívanie verejnej dopravy. V takýchto investíciách musíme v regióne pokračovať, inak sa nám nepodarí presvedčiť obyvateľov, aby obmedzili využívanie individuálnej automobilovej prepravy. Našou úlohou je ponúknuť im alternatívu v podobe kvalitnej a komfortnej verejnej dopravy. Musím vyzdvihnúť dobrú spoluprácu s Ministerstvom dopravy, ako aj mestami a obcami, ktoré sú nositeľmi projektov. Vďaka desiatkam miliónov eur, ktoré sme pre túto tému vyjednali v Bruseli, bude lepšia doprava v Bratislavskom kraji už onedlho realitou“ hovorí predseda BSK.
FOTO: zdroj BSK
Rada partnerstva je regionálna platforma, ktorá sa skladá z členov zastupujúcich samosprávny kraj, miestnu územnú samosprávu (mestá, obce a združenia obcí) a štát, ale aj podnikateľský a akademický sektor, školstvo a občiansku spoločnosť v regióne. Predsedom Rady partnerstva pre integrovaný územný rozvoj Bratislavského kraja na roky 2021-2027 je predseda BSK Juraj Droba. Všetky informácie o Rade partnerstva nájdete na odkaze TU
Novembrové podujatia v Skalici sľubujú už tradične pestrý program plný kultúrnych a historických podujatí. Skalica…
Katolícka cirkev na Slovensku aj vo svete si 1. novembra pripomína cirkevne prikázaný Sviatok všetkých…
V utorok 29. októbra 2024 od popoludňajších hodín v obci Závod v okrese Malacky na…
Na diaľnici D2 pred výjazdom Stupava v smere z Malaciek kamión s dodávkou po nehode…
V Skalici sa počas dušičkového obdobia pripravujú na zvýšenú návštevnosť cintorínov. Prípravy na dušičkové obdobie…
Záhorská knižnica prináša v novembri 2024 bohatý program plný kreatívnych a zábavných aktivít pre všetky…