Neďaleko Bratislavy, v malebnom údolí Devínskych Karpát, sa nachádza bývalá osada Medené Hámre. Dnes je táto lokalita známa predovšetkým ako obľúbený cieľ turistov a milovníkov prírody. Málokto však vie, že Medené Hámre majú za sebou bohatú industriálnu minulosť, ktorá sa začala písať už v 18. storočí.
Prvé výrobné prevádzky na spracovanie medi vznikli v údolí zvanom Prepadlé už v dvadsiatych rokoch 18. storočia. Za ich zrodom stál prešporský mešťanosta Johann Mayer, ktorý tu so súhlasom vlastníkov panstva vybudoval hámre a medikováčske dielne. Tie sa zameriavali na výrobu medeného riadu a ďalších výrobkov z tejto suroviny.
Hámor spracúval nielen medený šrot, ale využíval aj medenú surovinu dovážanú z Tirolska a okolia Viedne. Podľa historických záznamov začal pracovať v roku 1719. Vo vedení hámrov sa postupne striedali ďalší členovia rodiny Mayerovcov, ktorí hrali významnú úlohu v cechovnom živote Prešporka.
Zlatá éra rozmachu a prosperity medených hámrov v Borinke sa spája s menom Theodora Weisza. Tento úspešný obchodník a podnikateľ odkúpil medené hámre v roku 1858 a rozšíril svoje podnikanie aj do neďalekej obce Píla. Pod jeho vedením sa výrobky z borinských medených hámrov stali obľúbenými a vyhľadávanými aj za hranicami monarchie.
Posledným majiteľom podniku bol Theodorov syn Ladislav, ktorý ho viedol od roku 1883. Žiaľ, v roku 1930 po viac ako dvestoročnej histórii výroby a prosperity hámre v Borinke zanikli. Výroba bola zastavená a väčšina budov zbúraná.
V súčasnosti sú Medené Hámre obľúbeným výletným miestom. Návštevníci tu môžu oddychovať pri neveľkej vodnej nádrži, na brehu ktorej stojí socha svätého Jána Nepomuckého z roku 1731.
Dominantou Medených Hámrov je baroková Kaplnka svätého Michala archanjela z roku 1743. Iniciátorom jej výstavby bol zakladateľ hámrov Johann Mayer. Kaplnka predstavuje tereziánsky typ malej vidieckej sakrálnej stavby. Pred jej úplným zánikom ju zachránila dôsledná rekonštrukcia v rokoch 1990 – 2003.
Hoci medené hámre už dávno zanikli, ich odkaz a história sú stále prítomné v tomto malebnom kúte Záhoria. Návšteva Medených Hámrov tak ponúka nielen možnosť oddychu v lone prírody, ale aj príležitosť spoznať zaujímavú kapitolu našej industriálnej minulosti.
V dňoch 13. a 14. novembra 2024 sa v Prírodných liečebných kúpeľoch Smrdáky uskutočnil druhý…
Z dôvodu plánovaného výrubu stromov v súvislosti s prebiehajúcou rekonštrukciou cesty I/51 sa úplne uzatvorila cesta…
V novembri si môžete vychutnať v senickom DAV-e poučné i nostalgické podujatia s pripomenutím okamihov…
Na Slovensku vznikla jedinečná skupina „Krampus Slovakia“, ktorá prináša tradičný Krampuslauf (pochod čertov) aj do…
Upozornenie: Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o dopravnej nehode na Záhorí. Na ceste III/1140…
Uzatvorenie slovensko - rakúskeho cezhraničného mosta cez rieku Morava v Moravskom Svätom Jáne pre plánovaný…