Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

Myjava: Gazdovský dvor bude voňať v sobotu slivkami


V sobotu 11. septembra 2021 sa Gazdovský dvor v myjavskej mestskej časti Turá Lúka opäť po čase stane dejiskom podujatia nazvaného Dni sliviek. 

“To sa bude konať dvanásty raz a je zamerané na prezentáciu a revitalizáciu tradičného ovocinárstva, prednostne pestovania a spracovania sliviek, v myjavskom regióne,” informuje hovorca mesta Myjava Marek Hrin.

Cieľom podujatia je uchovávať, obnovovať a propagovať tú časť kultúrneho dedičstva, ktorá sa zaoberá problematikou tradičného ovocinárstva, jeho vplyvom na tradičnú stravu regiónu a tiež upriamuje pozornosť na výrobu destilátov v dedinskom prostredí. 

Začína sa o 11.00 hodine a jej súčasťou budú prednášky, filmové premietania, ukážky prípravy ovocných koláčov, slivkových gulí a iných regionálnych špecialít, ovocná tržnica či riadená degustácia destilátov.

Atmosféru v Gazdovskom dvore budú svojimi vystúpeniami dotvárať Ľudová hudba Mlynári z Trenčína a Prietržskí heligonkári. Tradičné varenie lekváru budú počas dňa predvádzať členovia domácej Folklórnej skupiny Kýčer, školu varenia pre deti pripraví Cirkevný zbor ECAV z Turej Lúky a Koštovka páleného bude v réžií Občianskeho združenia Matejovec.

Okrem tohto podujatia, ktoré potrvá asi do 18.00 h, bude v Gazdovskom dvore od 13. do 17. septembra 2021 možnosť pre deti z materských škôl, žiakov zo základných škôl i študentov zo stredných škôl navštíviť interaktívne Varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom. Pôjde o pásmo spojené s rozprávaním o ovocinárskych tradíciách kopaničiarskeho regiónu, so školou tanca a spevu i ovocným pohostením pre mladých návštevníkov.

V prípade záujmu o návštevu sa môžu školy záväzne hlásiť v Centre tradičnej kultúry Myjava. 

 

VIDEO+FOTO: Myjavská pálenica v novom šate

https://www.nazahori.sk/myjava/item/4368-video-foto-myjavska-palenica-v-novom-sate


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár