Na výročie narodenia učiteľa národov si pripomíname Deň učiteľov


Deň učiteľov sa u nás oslavuje v deň narodenia pedagóga Jana Amosa Komenského. Učiteľ národov sa narodil pred 431 rokmi.

Svetový deň učiteľov vyhlásila v roku 1994 organizácia UNESCO na 5. októbra. Na Slovensku i v Českej republike ale pripadá Deň učiteľov na 28. marec, keď si pripomíname výročie narodenia Jana Amosa Komenského. V Československu sa tento deň začal oslavovať v roku 1955.

 „Povedz mi niečo a ja to zabudnem. Ukáž mi niečo a ja si to budem pamätať. Dovoľ mi, aby som si to vyskúšal na vlastnej koži a ja to budem ovládať.“ Je to len jedna z mnohých múdrych myšlienok, ktorej autorom je Ján Amos Komenský. Práve dnes si pripomíname deň narodenia tohto veľkého mysliteľa, humanistu a pedagóga. Tento deň sa stal sviatkom učiteľov a pedagogických pracovníkov, ktorí sú nositeľmi a šíriteľmi vzdelania i výchovy. 

Jan Amos Komenský

Český pedagóg, filozof, spisovateľ a teológ Jan Amos Komenský (narodil sa 28. marca 1592), ktorý je považovaný aj za učiteľa národov, sa svojim dielom, názormi a pedagogickou činnosťou zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. V mnohom predstihol svoju dobu – presadzoval povinnú školskú dochádzku pre každé dieťa bez ohľadu na jeho intelekt alebo sociálne pomery a vypracoval systém pedagogiky. Navrhoval odstrániť zo škôl ubíjajúce bifľovanie a deklamáciu dlhých textov, ale najmä sa malo v školách upustiť od telesných trestov i bitia žiakov, pričom školy sa mali podľa Komenského zmeniť na “officiny humanitatis”, teda dielne ľudskosti.

zdroj a foto: wikipedia.org


Pridaj komentár