VIDEO: Na Štefánikovej mohyle na Bradle si pripomenuli vznik Československa


NaZahori.sk
Na Štefánikovej mohyle na Bradle si pripomenuli vznik Československa

Prvý spoločný štát Čechov a Slovákov, ktorý vznikol 28. októbra 1918, si v predvečer výročia pripomenuli obyvatelia regiónu na Štefánikovej mohyle v Brezovej pod Bradlom.

Významnou mierou k jeho vytvoreniu prispel svojou diplomatickou a vojenskou činnosťou práve Milan Rastislav Štefánik.

Symbolickým zapálením vatry na bradlianskej mohyle si desiatky ľudí prišli pripomenúť dnešné výročie. „Je to veľký sviatok a chceme si ho uctiť tak, ako to bolo za prvej republiky aj počas povstania – na mohyle spoluzakladateľa Československej republiky, generála Štefánika. Moje deti majú českého otca, slovenskú mamu, preto sme si prišli pripomenúť vznik Československa. Pre nás je to mimoriadne dôležité,“ uviedli návštevníci spomienkovej slávnosti.

Je to aj výročie našej štátnosti. „Bez Československa by nebolo ani dnešnej Slovenskej republiky a kde inde si pripomínať štátny sviatok ako na mieste posledného odpočinku spolutvorcu tohto štátu – generála Štefánika,“ informoval Matúš Valihora z Mestského úradu v Brezovej pod Bradlom.

Podľa primátora Brezovej pod Bradlom Jaroslava Cirana tak chce mesto nadviazať na tradičné spomienkové podujatia. „Bolo v minulosti zvykom, že tu horeli ohne v predvečer výročia vzniku spoločného československého štátu, tak sme sa rozhodli, že túto tradíciu obnovíme…

103. výročie vzniku prvej ČSR sme si pripomenuli na Mohyle gen. Štefánika
TVB Brezová
 
 

Pridaj komentár