Hlasujte za Strom roka na Pálffyovský dub spomienok v Malackách
Nadácia Ekopolis tento rok organizuje v poradí už 21. ročník ankety Strom roka. Cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Medzi 12-timi finalistami je aj strom zo Záhoria – Dub letný, Pálffyovský dub spomienok z Malaciek.
Stromom roka na Slovensku za rok 2022 sa stal Dračí dub z Lozorna. Získal až 5916 hlasov. Dračí dub reprezentoval Slovensko v súťaži Európsky strom roka.
Počas apríla mohli jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy, ktoré sú ich srdcu blízke. Po uzávierke nominácií nasledoval výber odbornou porotou, ktorá spomedzi všetkých uchádzačov vybrala 12 finalistov ankety. Verejné hlasovanie bolo spustené 1. júla a potrvá do konca septembra 2023. Patronát nad anketou prevzal už jedenásty rok spevák Peter Lipa.
Dub letný – Pálffyovský dub spomienok
zdroj foto: Kamil Ftáčnik Mestský úrad Malacky
Pálffyovský dub je jedným z mála stromov, ktoré svoj príbeh začali písať ešte pred príchodom Pálffyovcov do Malaciek – predtým než sa začali budovať priľahlý kaštieľ a park, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Stačí len spomaliť, započúvať sa do šumu listov v poryve vetra a do spevu vtákov. Rozpovie vám príbehy nielen o tomto šľachtickom rode Pálffyovcov, ale aj o napoleonských vojskách, dávnych láskach, epidémiách, požiaroch, trhoch či jarmokoch, ale aj o ceste Macka do Malacek, keď išel šošovičku mlácit.
Je domovom mnohých organizmov, útočiskom počas letných dní, partnerom pri potulkách parkom, dôverným priateľom. Je jedným z najstarších exemplárov nachádzajúcich sa v areáli Národnej kultúrnej pamiatky Zámocký park i jeden z posledných exemplárov, ktorý bol zahrnutý do kompozície parku z drevín nachádzajúcich sa v bezprostrednom okolí kaštieľa, ktoré tvorili divoké lesy.
Druh: Dub letný
Latinský názov: Quercus robur
Vek: 500 rokov
Obvod: 660 cm
Výška: 20 m
Lokalita: Zámocký par v Malackách, okres Malacky, Bratislavský kraj
zdroj foto: Kamil Ftáčnik Mestský úrad Malacky / mapa
HLASOVANIE
Nový ročník ankety predstavuje dvanásť unikátnych stromov, ktoré nominovali jednotlivci či organizácie z celého Slovenska. Anketa Strom roka je súťaž, v ktorej nerozhoduje vek, či výzor stromu ale jeho spojenie s ľuďmi. Sú to práve príbehy stromov, ktoré vypovedajú o blízkom vzťahu človeka s prírodou a o tom, kam patríme.
O tom, kto sa bude hrdiť prestížnym titulom a získa odborné ošetrenie, rozhodne verejnosť v hlasovaní od 1. júla do 30. septembra 2023.
- Hlasovanie je možné 4 spôsobmi:
- hlasovanie na webe: svojho favorita vyberiete v ponuke na webe http://www.ekopolis.sk/zivotne…/strom-roka/finalisti, váš hlas bude overený vďaka e-mailu, ktorý pri hlasovaní zadávate.
- originálny hlasovací lístok: ten nájdete v letnom čísle časopisu Krásy Slovenska, v kníhkupectve Artforum v Bratislave, na podujatiach, ktoré spolu s anketou navštívime, či priamo od nominujúceho. Počet vytlačených hlasovacích lístkov je obmedzený.
- formou SMS správy: a to zaslaním správy vo formáte STROM*XX*kontaktne údaje (kde XX je číslo stromu v rozsahu 1-12) na číslo 7773. Ideálne je uviesť meno, priezvisko a mailovú adresu.
- Facebook hlasovanie: hlasovať sa dá na sociálnej sieti Facebook Nadácie Ekopolis, vo fotoalbume „Finalisti Strom roka 2023“ pri konkrétnej fotografii obľúbeného stromu. Pri konkrétnej fotografii dajte “like” obľúbeného stromu.
- V rámci hlasovania prebieha počas septembra aj samostatná súťaž pre školy. Všetky informácie o súťaži nájdete na tomto odkaze.
Aká odmena čaká na víťazov?
- Po sčítaní všetkých hlasov sa v októbri uskutoční slávnostné vyhodnotenie. Strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2023 a automaticky postúpi do celoeurópskeho finále – do ankety Európsky strom roka.
- Prvé 3 víťazné stromy získajú dar – odborné ošetrenie v hodnote 300 eur.
- V rámci ankety odmeňujeme i vyžrebovaných nominujúcich i hlasujúcich knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.
- Odmenené budú aj školy v samostatnej sprievodnej súťaži – získať môžu výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 650 eur a iné vecné ceny.
zdroj: Nadácia Ekopolis