Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

Na Záhorí a Kopaniciach vietor stráca na sile, hneď za “kopcom” ale fúka mimoriadne silný


Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU) v poslednej dnešnej aktualizácii v nedeľu poobede prináša dobré správy pre okresy Skalica a Senica na Záhorí ale aj Myjavsko, kde vietor je na ústupe a už pre túto oblasť nie je vyhlásená výstraha.

V okrese Malacky zatiaľ pretrváva 2. stupeň výstrahy a naďalej  miestami je výskyt silného vetra, ktorý dosiahne s priemernou rýchlosť 16 m/s (60 km/h) a krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 23 – 28 m/s (85 – 100 km/h).

Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity .Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

Pre hraničiace okresy so Záhorím a Kopanicami Pezinok, Piešťany a Trnava, kde fúka aktuálne silný vietor, je vyhlásený 3. stupeň výstrahy.

V tejto oblasti sa očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 29 – 33 m/s (105 – 120 km/h) a v priemere okolo 20 m/s (70 km/h).

Táto rýchlosť predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká. Pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je veľmi vysoká.

Zdroj: SHMU www.shmu.sk


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár