Očanská studnička

Očanská studnička, Mokrý Háj Autor: Vlado Miček

V obci Mokrý Háj v okrese Skalica sa nachádza málo známa studnička pod Novosádkami, ktorá v minulosti pri obci poskytovala možnosť občerstviť sa a nedávno ju miestni nadšenci vynovili a opäť slúži svojmu účelu. Nachádza sa popri modrej cyklistickej ceste na Okruhu pod vinohradmi v tesnej blízkosti Božích múk pod Novosádkami.

Studnička má aj svoju povesť

Viaže sa k nej dokonca povesť, ktorá bola hnacím motorom obnovy studničky. Podľa nej bola v dedine dievčina, ktorá oslepla. Domáce ženy jej poradili, aby chodila k studničke za dedinou, z ktorej sa má napiť a umývať oči vodou. Dievčina chodila každý deň k tejto studničke a vždy sa tu aj pomodlila. Za pár mesiacov opäť videla.

Pri studničke je aj kaplnka

Stará miestna zemianka jej dala pri studničke postaviť kaplnku, ktorá sa odvtedy nazýva ‘Očanská’ a zasadila tu lipu. Podľa informácií od miestnych ľudí sa ku kaplnke robili pravidelné procesie a naposledy bola opravovaná v roku 1990.

Studnička prešla opravou

S opravou studničky sa začalo v roku 2016 na viacero etáp sa dokončila v roku 2018. Povesť hovorí, že studnička leží za dedinou, rozvoj obce však dostal studničku a kaplnku s lipou do susedstva novopostavených domov. Tým, že sa obec rozširuje, studnička je už v podstate súčasťou dediny a leží na konci ulice s novostavbami.

Aj keď k nej nie je od cyklotrasy označenie, od značky Božie muky pod Novosádkami je viditeľná asi po 50 metroch smerom do obce Mokrý Háj vykosená úzka cestička, ktorá zdanlivo nikam nevedie. Ale asi po 15 metroch sa otvorí miničistinka a na nej sa už objaví studnička, ktorá je pekne udržiavaná a dokáže občerstviť turistov aj cykloturistov čerstvou pramenistou vodou a aj pokojným miestnom na krátky oddych.