Ochranári začali s obnovou rieky Rudava od Veľkých Levár po sútok s Moravou


Za bývalého režimu sa rieky na Slovensku dláždili s podobným entuziazmom ako kúpeľne. Nevyhla sa tomu ani rieka Rudava a jej spodný úsek – od obce Veľké Leváre až po sútok s Moravou. Inak nádherná rieka, meandrujúca v pieskovej dune na Záhorí. Informujú ochranári z regionálneho ochranárskeho združenia BROZ. 

Ochranári  sa rozhodli aspoň časť Rudavy, skúsiť zbaviť betónového dlažobného opevnenia, tak aby mohla voľnejšie tiecť krajinou, nie ako napriamený, zastabilizovaný tok.

Rieka Rudava a jej význam

Rudava je významná rieka, tečúca z Karpát do Moravy a spolu s ňou do Dunaja. Spoluvytvára teda spolu s inými prítokmi Dunaja tečúcimi z Álp tzv. alpsko-karpatský riečny koridor, ktorý slúži mnohým významným živočíšnym druhom a ich populáciám.

Z nich sa oplatí spomenúť napríklad vzácnu mihuľu ukrajinskú, podustvu severnú alebo užovku fŕkanú. Migračný koridor však funguje len v prípade, že je rieka v dobrom stave a jej tok a brehy dokážu živočíchy naozaj využívať. Spodný úsek Rudavy bol donedávna bariérou v migrácii živočíchov, v napriamenom – vydláždenom toku sa podľa monitoringov nenachádzalo takmer nič.

Proces vybavovania povolení trval roky

Celý proces vybavovania všetkých potrebných povolení ochranárom trval niekoľko rokov, ale tento týždeň už začali s obnovnými prácami. Aktuálne pracujú na obnove 2,2 km, ktoré budú po našich zásahoch bohatšie na život a biodiverzitu celkovo. Ryby v nich nájdu viac tíšin, rybáriky potenciálne miesta na hniezdenie a užovky lepšie úkryty.

„Nepodarí sa nám obnoviť celý úsek vydláždenej Rudavy – z Levár až po sútok, ale aj 2,2 km niečo znamená. O.i. možno inšpiráciu pre ďalšie subjekty, ktoré by sa raz mohli pustiť do zvyšku. A pre živočíchy bude určite menej úmorné, zvyšným-kratším úsekom, z Moravy preplávať,“ dopĺňa BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie).

Projekt – Alpsko-karpatský riečny koridor

Obnovu rieky Rudava realizuje BROZ v spolupráci s Katarínou Holubovou z Výskumný ústav vodného hospodárstva / VÚVH a Andrejom Škrinárom z STU, ktorí riešili revitalizačnú štúdiu a dohliadajú na realizované práce, so Správa CHKO Záhorie ŠOP SR s povolením od Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Obnova spodného úseku rieky je realizovaná v rámci projektu Interreg SK-AT – Alpsko-karpatský riečny koridor.

zdroj: BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie


Angelika Kmecová

Recent Posts

TTSK: Župan Viskupič zvolal krízový štáb kraja

Trnavský župan Jozef Viskupič zvolal na pondelok 16. septembra 2024 krízový štáb krízový štáb Trnavského samosprávneho…

5 hodín ago

Župan BSK Droba: Najviac zasiahnuté povodňami je Záhorie

Bratislavská župa sumarizuje dôsledky extrémneho počasia. Najviac postihnutou časťou kraja je Záhorie, okres Malacky. Informuje…

6 hodín ago

Uzavreli hraničný most s Českom na Záhorí

Hraničný most nad riekou Morava s Českou republikou na Záhorí je uzavretý. Informovala o tom…

7 hodín ago

Aktuálne hodnoty toku Moravy v obciach Záhoria

Po krátkej prestávke opäť prší. Zrážky v kombinácii s nasýtenou pôdou môžu spôsobiť opätovné vzostupy…

8 hodín ago

Ako to vyzerá aktuálne na cestách Bratislavského kraja?

V súvislosti s dnešnou mimoriadnou situáciou na území Bratislavského kraja upozorňuje polícia občanov na aktuálne…

10 hodín ago

Povodne na Záhorí z vtáčej perspektívy

Povodne na Záhorí. Záhorie v posledných dňoch čelí povodniam, ktoré zasiahli viaceré obce a mestá…

10 hodín ago