V obci Smrdáky v priestoroch Kúpeľov Ensana neďaleko Senice sa uskutočnila konferencia o udržateľnosti cestovného ruchu. Zorganizovala ju Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a zúčastnili sa na nej viacerí odborníci z tohto segmentu. Cestovný ruch sa skloňoval vo všetkých pádoch. Diskutovalo sa a hľadali sa riešenia a nástroje najmä na udržateľnosť cestovného ruchu.
„Tému udržateľnosti sme zvolili nielen z dôvodu jej aktuálneho trendu vo svete, ale aj vzhľadom na jej spoločenský a ekonomický význam. Udržateľnosť môže byť pre podnikateľov zdrojom ekonomického rastu a ziskovosti, čo podporujeme a propagujeme,“ uviedol predseda predstavenstva OOCR Záhorie Zdenko Čambal.
„Táto téma nás inšpirovala k tomu, aby sme sa stali trendovými a modernými, a to nielen preto, že je to aktuálny trend, ale aj preto, že o nej veľa ľudí hovorí, ale málo ľudí jej skutočne rozumie. Rovnako nás motivuje, že udržateľnosť je širokou témou, ktorú chceme ďalej riešiť a rozvíjať,“ doplnil riaditeľ OOCR Záhorie Martin Lidaj.
Udržateľnosť cestovného ruchu je komplexný problém. Treba sa na neho pozerať zo širokého aspektu. „Už roky sledujeme, ako nadmerný cestovný ruch či preplnenosť v niektorých destináciách znižuje atraktivitu daných miest. Toto je obrovský problém, ktorý sa stáva ešte väčším, keď sa zráža s potrebami miestneho obyvateľstva,“ pridal zaujímavý pohľad riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Bratislava region František Stano.
Ďalej rozviedol, že miestni by mali byť tými, ktorí profitujú z cestovného ruchu najviac. “Ide predsa o ekonomické odvetvie. Cestovný ruch by mal prinášať regiónu nielen peniaze, ale aj rozvoj. No, keď túto mieru prekročíme a miestni sa cítia vytláčaní alebo znevýhodnení, napríklad zvyšovaním cien nájomných bytov, ktoré sa viac prenajímajú turistom, začne sa vytvárať problém,“ naznačil nutnú symbiózu Stano.
V kontexte udržateľnosti cestovného ruchu v Trnavskom kraji, vníma krajská organizácia ako kľúčovú dôležitosť spolupráce medzi komunitou, verejným občianskym sektorom a podnikateľským sektorom. Podľa organizácie udržateľnosť neprichádza sama od seba. Preto je dôležité vyhľadávať možnosti pre spoluprácu a v rámci takejto spolupráce vytvárať spoločné projekty a synergie.
„Medzi naše hlavné projekty patrí Útulňa Jozefa Maka, ktorú sme úspešne dokončili v júni. Teší nás, že tento projekt bol realizovaný s podporou ostatných členov našej organizácie. Tento projekt nám nielen vyplnil medzeru v infraštruktúre pre turistov a diaľkových turistov v Malých Karpatoch, ale prispel aj k vytvoreniu silných priateľstiev. Na nich môžeme stavať do budúcnosti. Týmto projektom sme podporili ciele našich organizácií – vytváranie platformy pre komunikáciu a spoluprácu,“ vyzdvihla jeden príklad z viacerých, ktoré v kraji realizujú, riaditeľka KOCR Trnavský kraj Agáta Mikulová.
Udržateľnosť vo viacerých rovinách vníma aj ministerstvo dopravy, v ktorého gescii zatiaľ cestovný ruch je. „Koncept udržateľnosti v cestovnom ruchu, sa často nesprávne vykladá ako snaha o “zelenší” cestovný ruch. Avšak, udržateľnosť sa netýka len environmentálnej stránky, ale je to trojvrstvý koncept. Ten zahŕňa aj kvalitný ekonomický rast a sociálnu inkluzivitu,“ vysvetlil generálny riaditeľ sekcie cestového ruchu na ministerstve Tomáš Ondrčka.
Ako doplnil, sociálny aspekt udržateľnosti je dôležitý a musí byť vnímaný zo širšej perspektívy. “Je nevyhnutné pochopiť, že tieto tri piliere udržateľnosti nie sú cieľom samým o sebe. Skôr sú metódami na dosiahnutie úspechu v cestovnom ruchu. Udržateľnosť by mala byť zosobnená vo všetkých pracovných procesoch, či už ide o prácu jednotlivca, štátu, samospráv alebo podnikateľov,“ spresnil Ondrčka.
„Pozorujeme dlhodobé trendy a možno konštatovať, že legislatíva hrá kľúčovú úlohu, najmä v prípade príkazov a zákazov. Bohužiaľ, mnoho otázok súvisiacich s udržateľnosťou a plnením cieľov stanovených európskymi inštitúciami sa na Slovensku často prenáša do legislatívy bez hlbšej diskusie,“ prezentoval názor podnikateľov v oblasti cestovného ruchu, konkrétne hotelierov, poskytovateľov ubytovania a reštaurácií prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbulák.
Ako doplnil, podnikatelia v sektore vyzývajú k tomu, aby sme sa zamysleli nad tým, či tieto otázky nemohli byť riešené iným spôsobom. “Nie len prostredníctvom zákazov a príkazov, ale možno aj prostredníctvom dobrovoľných iniciatív. Európske inštitúcie často stanovujú dlhodobé ciele, ktoré by mali byť naplnené v priebehu nasledujúcich 10 až 15 rokov. Máme teda dostatok času zamyslieť sa a diskutovať o týchto cieľoch,“ uviedol prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.
Mesto Skalica sa konečne dočkalo významného kroku v oblasti verejnej dopravy. Primátorka mesta, Oľga Luptáková,…
Podľa Štatistického úradu SR sa inflácia v októbri vyšplhala na 3,1 %, čo predstavuje tretí…
S blížiacim sa začiatkom nového roka prichádza významná zmena v oblasti vzdelávania na Slovensku –…
Aktuálne informuje dopravný servis Zelená vlna o hromadnej nehode na diaľnici D2 v smere od…
Mesto Senica získalo finančný príspevok z Plánu obnovy a odolnosti vo výške 4 158 118,26 eur s…
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa intenzívne venuje digitalizácii historických pokladov, ktoré nám pripomínajú bohaté kultúrne…