Categories: Skalica

Operačná liečba v skalickej nemocnici je bezpečnejšia novou laparoskopickou vežou


Operačná liečba chirurgických pacientov skalickej nemocnice je s použitím novej laparoskopickej veže bezpečnejšia. Unikátna prístrojová technika bola financovaná s podporou EU fondov.

NaZahori.sk o tom informuje . Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK. 

Novú laparoskopickú vežu využívajú pri chirurgických operačných výkonoch vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, ktorá je členom skupiny AGEL, už od apríla. Špeciálna optika umožňuje operatérom sústrediť sa na všetky potrebné detaily, čím sa významne zvyšuje bezpečnosť operácií. Obnova zdravotníckej techniky je súčasťou zvyšovania úrovne operatívy. Nemocnica získala laparoskopický prístroj s dvoma monitormi a kamerovou jednotkou od výrobcu CARL STORZ s väčšinovou podporou eurofondov.

Centrálne operačné sály skalickej nemocnice využívajú nové zariadenie pri operáciách v dutine brušnej. Medzi najčastejšie zákroky patria operácie hernií, žlčníka, slepého čreva. „Ide o najmodernejšiu verziu laparoskopickej veže, prostredníctvom ktorej sme schopní vykonávať miniinvazívne výkony,“ uviedol primár Chirurgického oddelenia MUDr. Milan Skladan a upresnil: „Nová technika prináša väčší komfort nám operatérom, lebo nám umožňuje identifikovať aj tie nejemnejšie štruktúry v tele. Obraz je dokonale ostrý, vďaka čomu sa dokážeme v brušnej dutine bezproblémovo orientovať. Elektrokoagulačný prístroj najnovšej generácie umožňuje rezať a preparovať jednotlivé tkanivové štruktúry a súčasne zastaviť krvácanie zatavením. Programovateľné nastavenia prístroja, diaľkové alebo dotykové ovládanie – to všetko predstavuje významný komfort pre operačný tím zúčastňujúci sa zákroku.”

Kvalitatívne vyššiu úroveň operačnej chirurgickej liečby ocenil aj riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Skalica MUDr. Jakub Rybár: „Operatívne riešenies použitím novej techniky prináša pacientom okrem menšieho rizika komplikácií a väčšej bezpečnosti aj množstvo ďalších výhod. Ako pozitívum vnímajú operovaní pacienti menšiu veľkosť rany, skrátenie dĺžky hospitalizácie a rýchlejšiu rekonvalescenciu.“ Hojenie je rýchlejšie, menej bolestivé a v porovnaní s klasickou operatívou je pooperačná starostlivosť menej náročná, keďže pacienti sú väčšinou prepúšťaní do 48 hodín po operačnom zákroku. Hodnota novej laparoskopickej veže s príslušenstvom, ktoré tvoria dva monitory a kamerová jednotka, je cca 168 tisíc eur a podiel nemocnice na nákladoch je 10%, zvyšok je pokrytý z EÚ fondov. 

V réžii chirurgického oddelenia skalickej nemocnice sa ročne realizuje 1200 operačných výkonov, z ktorých 70% tvorí plánovaná operatíva. V čase pandémie bola operatíva oddelenia obmedzená na akútne operácie. Laparoskopickú techniku používajú pri liečbe v skalickej nemocnici aj oddelenia gynekológie, urológie a ortopédie. 


Tlačová správa

Recent Posts

Štátna poisťovňa opäť obmedzuje prístup svojich poistencov do Nemocnice Bory

Počet výkonov v Nemocnici Bory rastie, štátna zdravotná poisťovňa však prístup svojich poistencov do nej…

8 hodín ago

Kopaničiarska desiatka uzatvorí centrum mesta Myjava

V sobotu 21. 9. 2024 sa na Námestí M. R. Štefánika v Myjave uskutoční 12.…

11 hodín ago

Skalický jarmok sľubuje dva dni plné zábavy a niekoľko prekvapení

Skalický jarmok je späť a tento rok sľubuje ešte viac zábavy! Po minuloročnom úspechu, ktorý…

11 hodín ago

Cez víkend bude súťaž v jedzení krumpolových puacek

Obec Sološnica v okrese Malacky aj tento rok organizuje Krumpolový deň, ktorý je tradične prezentáciou…

12 hodín ago

Kopanice: Trám starého domu ukrýva nápis z druhej polovice 18. storočia

Krajský pamiatkový úrad Trnava (KPÚ Trnava) počas posudzovania zámeru pripravovanej novostavby rodinného domu v Sobotišti…

20 hodín ago

Na Záhorí od štvrtka do nedele dopravné obmedzenia

Z dôvodu prípravy kultúrno-spoločenského podujatia nastanú od štvrtka 19.9.2024 viaceré dopravné obmedzenia na Záhorí. Skalický…

22 hodín ago