Otevřené sklepy v Mikulčiciach budú napriek ničivému tornádu


Podujatie sa uskutoční v sobotu 21.8.2021. NaZahori.sk o tom informoval za organizátorov Jakub Bartoník z BARTONIK – rodinná firma – vinařství.

Přestože byla zničena velká část obce a vinic, místní vinaři se rozhodli i letos uspořádat tradiční akci Otevřené sklepy. Na návštěvníky se budou těšit již 21. srpna 2021, ve třech sklepních lokalitách od 10 do 23 hodin.

„Letošní ročník Otevřených sklepů jsme začali připravovat v polovině května. Do našich plánů ale krutě zasáhlo ničivé tornádo, které na Mikulčice udeřilo 24. června 2021,“ říká Jakub Bartoník. „V první chvíli jsme samozřejmě chtěli letošní ročník zrušit. Nakonec jsme se ale rozhodli, že to bude i naše forma poděkování těm, kteří nám pomohli a podporovali nás,“ doplňuje Bartoník

Mikulečtí vinaři chtějí ukázat, že přes obrovské materiální i lidské ztráty, se život v Mikulčicích nezastavil a skvělé víno se zde bude vyrábět i dále. Zároveň tím chtějí poděkovat všem, kteří přijeli pomoci, nebo přispěli do finančních sbírek.  

A protože pro řadu z místních obyvatel je výroba vína také obživou, bude mít letošní ročník i další rozměr.

Jak lépe podpořit vinaře, než nákupem jeho vína?

Cena individuální vstupenky v předprodeji činí 700 Kč, na místě pak 800 Kč. Zahrnuje neomezenou degustaci, skleničku, katalog, ale také tři stokorunové kupóny (300 Kč) na nákup vína. Předprodej vstupenek je na stránkách www.wisomm.com.

Hlavní program bude probíhat u historického lisu symbolicky u sochy patrona všech vinařů sv. Urbana.

Ochutnávky budou probíhat ve sklepních uličkách „Čertovka“, „U myslivecké chaty“ a v Těšickýchbúdách, k přemísťování mezi sklepy budou, jako každoročně, zajištěny koňské povozy.

O hudební doprovod se postará putující Neoveskácimbálová muzika, večer od 20 hodin pak cimbálová muzika Vojara. 

„Pro řadu místních rodin je výroba vína nejen velkou vášní a láskou, ale i zdrojem obživy. Proto každý kdo dorazí, vlastně tím podpoří svého vinaře,“ vysvětluje Marek Výmola z vinařství Výmola a dodává „Chceme ukázat, že vinařskou tradici v Mikulčicích nezničí ani tornádo. Otevřené sklepy se vždy nesou v duchu dobré nálady, a letos tohle povzbuzení všichni v Mikulčicích opravdu potřebují. Navíc všichni, kdo dorazí, tak podpoří i místní vinaře, svou přítomností, ale i případným nákupem vína.“

Bydlení v okolí, caravan campu nebo stanovém městečku

Přes obrovský pokrok, který se v Mikulčicích za poslední týdny udělal, škody jsou zde stále patrné. Proto letos bohužel bude možné ubytovat se přímo v Mikulčicích pouze v omezeném množství. Přesto ale organizátoři doufají, že to návštěvníky neodradí. S karavanem či obytným autem bude možné parkovat na vyhrazené ploše a u obce vznikne také stanové městečko. Kromě toho je možné se ubytovat v některé z okolních vesnic, kterým se tornádo vyhnulo. V případě většího zájmu budou zajištěny svozové autobusy.

„I když letos nemůžeme nabídnout takový komfort, jako v minulých letech a ubytování na místě je trochu komplikované, věříme, že to návštěvníky neodradí a dorazí v hojném počtu,“ uzavírá další ze spolupořádajících vinařů Petr Marada z vinařství Marada. „Tuhle psychickou vzpruhu opravdu potřebují tady v Mikulčicích všichni. Porazit se ale nenecháme,“ prohlašuje rozhodně Marada.

Čtyři střechy vzalo tornádo vinaři Petru Maradovi z Mikulčic 

Čtyři střechy vzalo tornádo vinaři Petru Maradovi z Mikulčic na Hodonínsku. Únava krušných dní a nocí je slyšet z jeho hlasu, když vypočítává poničené budovy. Řádění živlu odnesl rodinný dům, dva vinné sklepy i stodola s uskladněným vínem. Škody odhadl na tři až čtyři miliony korun.

Viac TU: https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/vinar-z-mikulcic-zednik-je-dar-z-nebe-tornado-mu-sebralo-strechu-z-domu-20210628.html  


Pridaj komentár