Oživovanie remeselnej tradície: Výstava modrotlače v Skalici

Výstava modrotlače, Záhorské múzeum v Skalici

V Záhorskom múzeu v Skalici sa pre malých aj veľkých návštevníkov sprístupnila výstava modrotlače, venovaná je tradícii modrotlače.

Tá bola v minulosti dôležitou súčasťou remeselnej tradície na Záhorí. Výstava je rozdelená do dvoch častí a publikum na nej môže spoznať históriu a produkty ľudovej modrotlače severného Záhoria a južnej Moravy.

Apolenka z modrotisku: Interaktívna výstava pre deti

Prvá časť výstavy, nazvaná „Apolenka z modrotisku“, je určená najmä pre detských návštevníkov. Táto časť bola požičaná z Galérie výtvarného umenia v Hodoníne a predstavuje knižku pre deti od kurátorky Romany Košutkovej. Kniha je venovaná výrobe modrotlače a rozmanitým ľudovým vzorom.

Maketové zobrazenia tradičnej obytnosti a remeselných dielní

Návštevníci môžu obdivovať aj krásne makety obchodu Leopolda Richtera a skleník Franza Rippeliho na pestovanie borytu farbiarskeho. Taktiež si môžu prehliadnuť maketu tradičnej obytnej izby na Záhorí, ktoré vyrobili Igor a Dita Andruškovci.

Modrotlač na Záhorí: Historický prehľad a prezentácia dielne

Druhú časť výstavy, pod názvom “Modrotlač na Záhorí”, navrhla etnologička Dita Andrušková, ktorá je aj kurátorkou tejto časti. Táto časť výstavy sa zaoberá predstavením histórie a produkcie modrotlačových dielní v regióne. Špeciálnym bodom prezentácie je sobotištská dielňa rodiny Richterovej.

Dobrá správa pre návštevníkov

Výstava je sprístupnená až do 1. marca 2024, takže návštevníci majú dostatok času na to, aby ju mohli navštíviť a podrobne si ju prezrieť.

Tento článok bol vytvorený na základe informácií zo Záhorského múzea v Skalici.


Pridaj komentár