Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

Pamätníky v myjavskej Turej Lúke dostali nový šat


zdroj: Mesto Myjava

Nezisková organizácia Rozvoj cestovného ruchu Myjavských kopaníc v rámci projektu s názvom Obnova pamätníkov v Turej Lúke zrealizovala v mesiaci júl tohto roka, reštaurovanie pamätníka obetiam 1. svetovej vojny a pamätníka vojakom Červenej armády. 

Informoval o tom Marek Hrin, hovorca mesta Myjava.

Oba pamätníky sa nachádzajú v parku pri evanjelickom kostole v myjavskej mestskej časti Turá Lúka, ten druhý konkrétne na mieste, kde podľa nápisu na pomníku padli dvaja červenoarmejci pri oslobodzovacích bojoch v roku 1945. 

Práce boli vykonávané v dňoch 12. – 23. júla 2021 osobou oprávnenou na reštaurovanie a pozostávali predovšetkým z čistenia od starých nánosov a machov na pomníkoch, soche, podstavci, odstránenia starých cementových plomb a zvetraných častí kameňa, doplnenia a domodelovania všetkých chýbajúcich  častí, opravy prasklín a obruby. Nasledovali farebné zjednotenie doplnených častí, obnova písma a kompletná konzervácia objektov.

“Projekt bol finančne podporený z dotačného programu Ministerstva obrany SR sumou 2475 eur vlastné spolufinancovanie bolo vo výške 280 eur. Celkové náklady na obnovu týchto dvoch pamätníkov tak dosiahli hodnotu 2755 eur,” dopĺňa hovorca.

 


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár