Pamiatkari pripravili kvarteto, sú tam aj pamiatky zo Záhoria


Krajský pamiatkový úrad pripravil pre malých i veľkých elektronickú verziu hry Kvarteto. Hráči v nej nájdu aj pamiatky zo Záhoria.

Prvou pamiatkou zo Záhoria je nedávno zrekonštruovaný Habánsky mlyn v Sobotišti, ktorý začal slúžiť ako habánske múzeum. Druhou pamiatkou je žrebčín Štít, ktorý sa nachádza v Kopčanoch a takisto prešiel rozsiahlou rekonštrukciou.

Kartovú hru si môžete stiahnuť na tomto odkaze vo formáte PDF: https://moja.uschovna.zoznam.sk/link/e8b89483-5cc4-4fc0-b0e3-9495c1055966. Stačí len použiť v tlačiarni správnu hrúbku papiera, vytlačiť, vystrihnúť a zábava môže začať.

HRA je okrem oddychu zároveň aj zdrojom poznávania, vedomostí a inšpiráciou k ďalšiemu objavovaniu. Do pozornosti sa nám tak môžu dostať veci, ktoré v bežnom živote prehliadame, či obchádzame iba s malým záujmom. Preto sa Krajský pamiatkový úrad Trnava rozhodol, prostredníctvom tejto hry ukázať všetkým zvedavcom rozmanitosť kultúrneho dedičstva, ktoré nás obklopuje. Do kvarteta boli vybrané objekty – národné kultúrne pamiatky nachádzajúce sa v Trnavskom kraji, z ktorých mnohým hrozil zánik. Budeme radi, ak Vám táto hra okrem hodín dobrej zábavy prinesie aj nové podnety k spoznávaniu svojho okolia a histórie.

Pravidlá hry kvarteto

1.Počet hráčov 3 a viac: Rozdajú sa všetky karty. Začínajúci hráč si od ľubovoľného hráča pýta kartu – číslo (farbu) a písmeno. Môže si pýtať len také číslo (farbu), ktoré má sám na ruke. Ak dostane odpoveď „mám“, dostáva kartu a pokračuje v hre. Ak je odpoveďou „nemám“ pokračuje v hre opýtaný. Víťazom je hráč s najväčším počtom štvoríc- kvarteta.

2.Počet hráčov 2 a viac: Priebeh hry je rovnaký, ale hráči si na začiatku rozdajú po štyri karty. Ak je odpoveďou na otázku „nemám“, pýtajúci si berie kartu z kopy.

Kvarteto Kopčany, Zdroj: Krajský pamiatkový úrad
Kvarteto Kopčany, Zdroj: Krajský pamiatkový úrad

Pridaj komentár