Plavecký hrad, pokojne si tróni uprostred malokarpatských lesov. Tento strážca Záhorskej nížiny a Malých Karpát je ľahko rozpoznateľný vďaka svojim hradbám a vežiam, ktoré sa týčia nad okolitou krajinou. V článku vás prevedieme jeho bohatou minulosťou a pohľadom do budúcnosti.
Opevnenia na mieste dnešného hradu sa datujú hlboko do minulosti, kedy vzniklo hradisko už takmer pred troma tisíckami rokov. Na prelome letopočtov si tú istú lokalitu zvolili Kelti pre svoje opevnenie. Ich mohutné valy dodnes obopínajú rozľahlý vrchol návršia Pohanská, hneď vedľa stredovekého hradu.
Po vzniku Uhorského kráľovstva sa tento región stal dôležitým hraničným pásmom. Už od začiatku 13. storočia začal postupný osídľovací proces a kamenné hrady nahradili strážne osady. V tom období sa tu postavil Plavecký hrad, ktorý slúžil ako pohraničná pevnosť na ochranu kráľovstva.
Plavecký hrad bol vystavaný na skalnatom hrebene nad nížinou a tvorila ho hradba s obdĺžnikovým areálom a štíhla hranolová veža. Hrad bol v priebehu storočí svedkom mnohých bojov a zmenil niekoľko majiteľov.
V priebehu 14. storočia bol hrad súčasťou rozsiahleho panstva Matúša Čáka. Po jeho smrti bol až do konca storočia v správe kráľovských kastelánov. Tí rozšírili skromné obytné priestory o mohutnú vežu, ktorá zároveň posilnila obranu vstupnej brány. Plavecký hrad sa postupne stal majetkom rôznych šľachtických rodov, ktorí prispeli k jeho architektonickému vývoju.
V priebehu 18. a 19. storočia sa hrad pod náporom zubu času menil na ruiny, s dvojicou dominujúcich pozostatkov hranolových veží a mohutnými delovými baštami. Dekádu za dekádou sa deštrukcia hradu nezastavila a výsledkom je dnešná charakteristická silueta.
Po stáročiach pustnutia a nezáujmu sa hrad konečne dočkal pozornosti zameranej na jeho záchranu. 91. skautský zbor z Bratislavy si ho zobral pod patronát v rámci projektu “Odklínanie hradov”. Mladí dobrovoľníci sa sústredia na čistenie hradného areálu a odstraňovanie nežiaducej vegetácie, ktorá narúša murivá. Tieto aktivity boli prvým a nevyhnutným krokom na ceste k záchrane Plaveckého hradu.
Novembrové podujatia v Skalici sľubujú už tradične pestrý program plný kultúrnych a historických podujatí. Skalica…
Katolícka cirkev na Slovensku aj vo svete si 1. novembra pripomína cirkevne prikázaný Sviatok všetkých…
V utorok 29. októbra 2024 od popoludňajších hodín v obci Závod v okrese Malacky na…
Na diaľnici D2 pred výjazdom Stupava v smere z Malaciek kamión s dodávkou po nehode…
V Skalici sa počas dušičkového obdobia pripravujú na zvýšenú návštevnosť cintorínov. Prípravy na dušičkové obdobie…
Záhorská knižnica prináša v novembri 2024 bohatý program plný kreatívnych a zábavných aktivít pre všetky…