Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

57. MHJ – Ensemble Thesaurus Musicum: Scherzi Amorosi

27 marca, 2022 @ 17:00 - 18:00

€5

V rámci 57. ročníka Malackej hudobnej jari sa predstaví aj súbor Ensemble Thesaurus Musicum, ktorý vznikol v roku 2015. Svojou interpretáciou sa zameriava na komornú vokálnu a inštrumentálnu hudbu 16. – 18. storočia európskej proveniencie.
V repertoári súboru sa nachádzajú diela Johna Dowlanda, Claudia Monteverdiho, Girolama Frescobaldiho a i. Svoje aktivity orientujú aj muzikologicky a snažia sa o oživovanie skladieb z územia dnešného Slovenska v 16. – 18. storočí. Súbor sa predstavil v rámci viacerých významných podujatí a festivalov, ako je napríklad účinkovanie na Oravskom hrade, v Mirbachovom paláci v Bratislave, v Prešove v rámci lutnového festivalu Musica Testudinis, vo Viedni v rámci podujatia Singe Seele Gott zum Preise, v Leviciach v rámci podujatia Noc hudby alebo na spišskom festivale Musica Nobilis. Súbor sa predstavil aj v Českej republike, v rámci festivalu Theatrum Kuks a Litomyšlské dny barokní tradice. Hráči súboru sú hudobníci zaoberajúci sa historicky poučenou interpretáciou. Skladby interpretujú na kópiách originálov historických nástrojov.

Projekt Scherzi amorosi oživuje diela talianskych skladateľov

Projekt Scherzi amorosi – koncert historickej hudby, oživuje jedinečné diela talianskych skladateľov z Inventára Evanjelického kostola v Bratislave z roku 1652, ktorý 18. apríla spísal velikán domácej barokovej hudby, Samuel Capricornus. Skladby reprezentujú exkluzívnu virtuóznu vokálno-inštrumentálnu a inštrumentálnu hudbu talianskych katolíckych skladateľov v evanjelickom prostredí na našom území v 17. storočí v urbánnom prostredí. Projekt ťaží z výsledkov výskumu popredných slovenských muzikológov.

Ťažiskovým skladateľom koncertu je Claudio Monteverdi, jeho hudba je tiež súčasťou inventára. Ďalšími skladateľmi sú: Marco Uccellini, Carlo Farina, Giovanni Battista Buonamente. Diela budú interpretované formou historicky poučenej interpretácie na kópiách historických nástrojov súborom Ensemble Thesaurus Musicum. Prínosom projektu je oživenie a sprístupnenie širokej verejnosti diela Monteverdiho, Buonamenteho, Farinu, Uccelliniho ako aj ďalších európskych skladateľov 16. – 18. storočia, ktorých hudba bola súčasťou nášho a európskeho kultúrneho priestoru, no časom sa z pochopiteľných príčin postupne z pódií a chrámov vytratila.

Obsadenie

Soprán: Veronika Gregušová, Andrea Pietrová, bas: Peter Cyprich, violino primo: Eva Telepčáková, violino secondo: Karolína Krigovská, čembalo: Sylvia Urdová, violončelo: Alexander Botoš, theorba: Michal Hottmar, dramaturgia: Michal Hottmar.

Dĺžka podujatia: 60 minút

Zdroj: Mestské centrum kultúry Malacky

Prvý koncert 57. ročníka malackej hudobnej jari:  Ensemble Thesaurus Musicum: Scherzi Amorosi

Druhý koncert 57. ročníka malackej hudobnej jari: Natalie & Martin Bies: Mi alma

Tretí koncert 57. ročníka malackej hudobnej jari: Janais

Podrobnosti

Dátum:
27 marca, 2022
Čas:
17:00 - 18:00
Cena:
€5
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: