Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Anabióza

17 júna, 2022 - 10 augusta, 2022

Anabióza je zmena správania sa organizmov v dôsledku nepriaznivých životných podmienok. V predtuche, že nezvládnu extrémne sucho alebo chlad, si privodia stav zdanlivej smrti. Keď nebezpečenstvo pominie, obnovia sa im pôvodné životné funkcie a život môže plynúť ďalej.

Autorku sa sústredí sa na myslenie a myšlienky v sprievode otázok

Petru Novákovú Ondreičkovú zaujímajú podobné javy, kde skryté formy života prežívajú v  ukrytých a maskovaných variáciách. Vidí v nich analógiu ľudského správania sa v  modelových, alebo naopak zriedkavých situáciách. Sústredí sa na myslenie a myšlienky v sprievode otázok, v akých podobách a tvaroch by mohli prežívať v čase nehybnosti. Sú predsa sprievodným javom tvorivého procesu a v autorkiných predstavách vystupujú ako organizmus  v biotope umelcovej hlavy.

Na časovej osi jej doterajšej tvorby prechádzame rôznymi modelmi makro a mikrosvetov biotopov – od tých osobných, sledujúcich jej formujúcu sa identitu až po tie súčasné, reflektujúce priestory a miesta ukrytých pred  snapshotovou kultúrou. Projektuje ich z nástenných a priestorových objektov, ktorých spletitá vrstvená organická  štruktúra výrazne zahlcuje hostiteľský priestor.

Záhorská galéria

Autorským materiálom je predovšetkým papier

Jej autorským materiálom je predovšetkým papier a jeho nekonečné možnosti a presahy  – od koláže, objektu, ready made, až po inštaláciu, či veľkorysú priestorovú architektúru. Mnohé z jej vystavených projektov  prešli už niekoľkokrát „auto – recykláciou“, kedy vstupuje do starších diel a vytvára z nich nové. Je presvedčená, že dielo po vystavení a skladovaní sa stáva odloženou a mŕtvou vecou, ktorá môže prežiť iba v novom pretvorení.

Je až obsesívne hľadajúcou a experimentujúcou a vyhovujú jej najmä tie techniky, ktoré, ako hovorí, presahujú rozmer svoje danosti. Má rada presahy a vzájomné preplietanie sa  médií a techník a v jej prevedení sa potom kresba, koláž, či trojrozmerný objekt zvyknú ocitnúť v pozícii, ktorá zmení ich zaužívané vnímanie. Jej koláž je síce trojrozmerná, ale nie je to asambláž!  Kreslí nožom a vytvára priestorové obrazy, ktoré môžu byť kresbou, ale aj trojrozmerným objektov a v neposlednom rade, vo  svojej zložitosti aj inštaláciou. Inscenuje situáciu a miesta, vo  všetkých predpokladaných a tušených vrstvách, blízkych vzťahoch, alebo naopak v  kolíziách a ruptúrach.

Petra Nováková Ondreičková nevystavuje často

Petra Nováková Ondreičková nevystavuje často, precízne si vyberá iba tie miesta svojho  dočasného pôsobenia, ktoré dokážu vytvoriť jednotný organizmus jej prác s architektúrou priestoru.  Je pravdepodobné že v Záhorskej galérii Jána Mudrocha  jej anabioitický organizmus v priestore galérie ožije v novej vitálnej forme, modelovanou predovšetkým  samotnou  autorkou a géniom loci priestoru.

Titul výstavy: ANABIÓZA
Vystavujúci: Petra Nováková Ondreičková
Miesto konania: Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici
Kurátorka: Beata Jablonská
Vernisáž: 17. jún 2022 (piatok) o 17.00
Hudobný hosť vernisáže: Viera Šusteková Acoustic Trio

Trvanie výstavy: 17.06. (piatok) – 10.08. 2022 (streda)

Výstava Anabióza, vystavuje Petra Nováková Ondreičková
Výstava Anabióza, vystavuje Petra Nováková Ondreičková

Zdroj: Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici

Podrobnosti

Začiatok:
17 júna, 2022
Koniec:
10 augusta, 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: