Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Detské krojované slávnosti – Veľké Leváre

28 mája, 2022 @ 14:00 - 29 mája, 2022 @ 12:00

Pozývame vás na 11. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Detské krojované slávnosti, ktorý sa uskutoční 28. mája 2022 vo Veľkých Levároch.

Detské krojované slávnosti - Veľké Leváre
Detské krojované slávnosti – Veľké Leváre

Organizátor – DFS Leváranek

Názov súboru je odvodený od názvu našej obce. Súbor vznikol 1. októbra 2003 najskôr ako hudobno-tanečný krúžok pri základnej škole. Po niekoľkých mesiacoch sa pretransformoval na folklórny súbor. Založila ho umelecká vedúca Svetlana Valachovičová. V súčasnosti ho vedie spolu so svojím manželom Štefanom. Leváranek má dnes päťdesiatdva členov – deti vo veku od dvoch do 15. rokov.

V roku 2014 založila vedúca súboru tiež Folklórnu skupinu LEVÁRAN, ktorá pozostáva z mládežníckej a dospeláckej časti sedemnástich nadšencov a sympatizantov súboru.

Repertoár súboru pozostáva z detských ľudových hier, zvykov, piesní a tancov Záhoria. Umelecká vedúca zakladá činnosť súboru na systematickom etnografickom a folkloristickom výskume. Cenné klenoty minulosti v podobe zvykov, piesní či povedačiek získava od žijúcich pamätníkov zašlých čias. Starečkovia a starenky si radi spomínajú na svoje detské hry, ale aj na staré piesne.   Niektoré zvyky a piesne sú z obdobia pred 1. svetovou vojnou, záznamy o nich pochádzajú z kroniky obce. Tak sa na vystúpeniach súboru môžeme stretnúť aj so zvykmi ešte z čias Rakúsko-Uhorska.

Od roku 2009 začal súbor Leváranek zakladať  aj detskú ľudovú hudbu. V roku 2013 sa ľudová hudba pretvorila na Cimbalovú hudbu Leváranek. Súčasťou nej sú husle, kontrabas a cimbal. Príležitostne používa aj harmoniku,ozembuch, fujaru a ústnu harmoniku. O cimbalovú hudbu sa stará vedúca súboru no jej pravou rukou je cimbalistka Karolína Valachovičová ktorá robí tiež prepisy nôt a pomáha pri tvorbe hudobného repertoáru cimbalovej hudby. Koncom roka 2016 založila vedúca súboru tiež Mladú “Cimbalofku Leváranek”, ktorá začala pravidelne nacvičovať jednoduché záhorácke piesne pod vedením Karolíny Valachovičovej.

Súboru sa podarilo znovuobjaviť pôvodný veľkolevársky kroj, v ktorom dominuje belasá a biela farba. Na nákladné zhotovenie krojov finančne prispela obec. Súbor sa teší rovnako výdatnej podpore Základnej školy s materskou školou Veľké Leváre.

DFS Leváranek
DFS Leváranek

Účasť na festivaloch

DFS Leváranek sa zúčastňuje mnohých festivalov na Slovensku aj v Čechách. V roku 2016 súbor Leváranek a FSK Leváran úspešne reprezentoval v Poľsku na folklórnom festivale v Kościerzyne a okolitých mestách počas celého týždňa v mesiaci júl. Okrem toho sa súbor  pravidelne zúčastňuje rôznych folklórnych súťaží, kde sa umiestňuje na popredných miestach. Speváčky súboru získali už niekoľko ocenení ako sólistky na krajských súťažiach, no najväčší úspech získali v roku 2010 ako spevácka skupina Leváranku na Celoslovenskej súťaži v Likavke, kde získali Strieborné pásmo. V tanečnej súťaži Vrť sa dievča získal súbor na krajskej prehliadke taktiež Strieborné pásmo so zvykmi na Ščepána, bronzové pásmo za autentické prevedenie pásma Žito.

V krajskej súťaži ľudových rozprávačov ako najmladšia súťažiaca získala Karolína Valachovičová cenu Junior – objav roka 2013 za prózu Kvočka v záhoráckom nárečí. Primáš Cimbalofky Leváranek je len 11-ročný Marek Simko, ktorý v roku 2015 získal na krajskej súťaži detských folklórnych súborov ocenenie  poroty za presvedčivú interpretáciu v pásme Žito, kde hral na husliach. V roku 2016 získal STRIEBORNÉ pásmo na Celoslovenskej súťaži Zahrajte mi muzikanti v Habovke v kategórii sólista inštrumentalista.

Podrobnosti

Začiatok:
28 mája, 2022 @ 14:00
Koniec:
29 mája, 2022 @ 12:00
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: