Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Heydrichiáda

14 augusta, 2022 - 16 septembra, 2022

Výstava Heydrichiáda je sprístupnená v priestoroch Múzea Senica. Výstavu, ktorá je inštalovaná v hlavnej sále mestského múzea, zapožičal Múzeu Senica Památník Lidice, príspevková organizácia Ministerstva kultury Českej republiky, pri príležitosti pietneho pripomenutia si 80. výročia zločinov spáchaných nacistami v súvislosti s atentátom na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.
“Táto výstava má dokonca niekoľko spoločných momentov s naším regiónom. Jedným z nich je napríklad skutočnosť, že občan Sobotišťa bol vodičom a strelcom tanku Lidice. S ním sa zúčastňoval oslobodzovacích bojov počas druhej svetovej vojny,” načrtáva iniciátor výstavy z Klubu vojenskej histórie – Záhorie Peter Bača.

Heydrich pôsobil vo funkcii zastupujúceho ríšskeho protektora Protektorátu Čechy a Morava. Takisto bol vysokým predstaviteľom nacistických ozbrojených zložiek SS-Waffen a šéfom tajnej polície Gestapo.

Riaditeľ odboru vojensko-historických výskumov a zástupca riaditeľa Vojenského historického ústavu (VHÚ) Peter Šumichrast uviedol, že “ide o jediný úspešný atentát na vysokopostaveného funkcionára Veľkonemeckej ríše”.

Po atentáte nasledovala v Protektoráte Čechy a Morava tzv. heydrichiáda – teror a masové popravy. Tie vyvrcholili v júni 1942 vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky nemeckou armádou.

Výstava bude prístupná v Múzeu Senica počas otváracích hodín Múzea Senica do polovice septembra 2022.

Podrobnosti

Začiatok:
14 augusta, 2022
Koniec:
16 septembra, 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: