Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Od farby k štruktúre

2 marca, 2023 - 23 marca, 2023

Od 2. do 23. marca 2023 sa vo výstavnej sále Kultúrneho domu Samka Dudíka v Myjave uskutoční výstava výtvarníka Ľubomíra Miču s názvom Od farby k štruktúre.

Miča sa hlási k abstraktnému prejavu

Pôjde už o tretiu výstavu na Myjave, ktorou sa senický rodák Ľubomír Miča naďalej hlási k abstraktnému maliarskemu prejavu. Jeho prezentovaná kolekcia z výberu najnovšej tvorby ostatných zhruba troch rokov sa už tradične obracia k vizuálnym kvalitám. Tie sú založené výlučne na kanonizácii nepredmetných výtvarných foriem a ich akčnom prenose na plochu obrazu.

Ľubomír Miča už v úvode svojej umeleckej cesty viac-menej opustil štetcový prednes i senzuálnu poetiku klasickej maľby a svoje úsilie koncentroval na gestickú moduláciu farebnej škvrny. Jeho dlhodobou, v našich podmienkach pomerne ojedinelou autorskou stratégiou, je richterovsky citovaná lyrická abstrakcia. V nej majú výnimočné postavenie optické vzťahy štrukturálne budovaných farebných hmôt.

Farba je vizuálnou analógiou autorovho vnútorného sveta

Farba je tou výlučnou hodnotou, na báze ktorej Ľubomír Miča projektuje vlastné artistné ciele, autentickou stopou. Tá je vizuálnou analógiou jeho subjektívneho vnútorného sveta. Farba ako prvok multifunkčný je hlavnou témou i prostriedkom výrazu, konštrukčným článkom, činiteľom emotívnym aj reflexívnym, demonštruje vlastnú hmotu i textúru.  Je sýta, plná, agresívna, energicky nanášaná prudkým gestom – rozotieraná, exponovaná, potláčaná, inokedy kultivovaná aj lazúrami a rôznymi materiálovými kolážami. Kombináciou logickej úvahy, intuície i nevyhnutnej technickej náhody farba alternuje svetelný lúč, objem, priestor, perspektívu.

Farebné stretnutia sú plné napätia

Tieto farebné stretnutia sú pritom plné napätia. To pramení nielen v koloristickom výbere a expresii vlastnej amorfnej škvrny a jej nervnom situovaní na celej ploche obrazu, ale rovnako aj v dramatickom geste jej osobitého impulzívneho prednesu. Jednotlivé farebné pasty na báze oleja v širokom zábere spektra autor opakovane, mnohonásobne vrství. A to cestou špecifickej špachtľovej techniky (rakel) až do výsledných reliéfne štruktúrovaných plôch.

Charakteristický tvorivý modul v kontinuálnom procese zrenia doteraz prešiel a rovnako aj v súčasnosti prechádza rôznymi etapami – technickými i vizuálnymi. Snahou je otvárať nové nekonvenčné možnosti vyjadrenia 3D farebných vzťahov v ploche obrazu. Od počiatočných úsporných, málofarebných či takmer monochrómnych kompozícií, ktoré obsahovali  len zopár farebných, a tým aj štrukturálnych vrstiev, prechádza k súčasnej koloristickej férii s mnohonásobným vrstvením farebných pást.

V poslednom období napríklad autor reliéfnosť obrazu zvyšuje i rôznymi inovatívnymi technologicko-kreatívnymi zásahmi – implementovaním klasickej štetcovej kultúry v detaile štrukturálnej maľby, najnovšie na platforme maliarskeho sgrafita vyškrabáva niekoľko vrstiev farebných nánosov do rôznej hĺbky. V rámci mapovania autentických alternatív autor hľadá cesty či vybočenia aj v okruhu samotného žánru, keď okrajovo do vlastnej nepredmetnej projekcie izolovane resp. viac-menej asociatívne začleňuje i stopy reálnych prvkov, predovšetkým v okruhu prírodných inšpirácií, a uvoľňuje tak prísne abstraktné väzby.

Božena Juríčková, kurátorka výstavy

 

Od farby k štruktúre
Od farby k štruktúre

Kedy: 2. 3. 2023 17:00 – 23. 3. 2023 17:00

Kde: KD Samka Dudíka

Výstavu si budeme môcť pozrieť v uvedenom termíne počas pracovných dní, a to v pondelok až stredu od 9.00 do 16.00 h a vo štvrtok a v piatok od 9.00 do 17.00 h.

Podrobnosti

Začiatok:
2 marca, 2023
Koniec:
23 marca, 2023
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: