Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu

1 marca, 2022 - 31 marca, 2022

Výstava Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu je exteriérová výstava zapožičaná zo SNM – Múzea židovskej kultúry a Múzea holokaustu v Seredi.
Zameriava sa na perzekučné opatrenia slovenského štátu namierené proti Rómom. V úvode návštevníkovi približuje nacistickú rasovú politiku a prenasledovanie Sintov a Rómov. Venuje sa genocíde rómskych komunít, ktorá vyvrcholila likvidáciou „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz – Birkenau. Záverečná časť je zameraná na protirómsku politiku slovenského štátu v období rokov 1939 až 1945.

Autorom výstavy je historik Matej Beránek z Múzea holokaustu v Seredi, ktorý o nej hovorí: “Výstava reflektuje konkrétne kroky, ktoré uskutočnil slovenský štát v oblasti protirómskej politiky. Od zavádzania pracovnej povinnosti, cez reštrikcie v každodennom živote, propagandu namierenú proti Rómom až po represálie po vypuknutí Slovenského národného povstania.

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi a zástupca delegácie Slovenskej republiky v Medzinárodnej aliancii pre pripomínanie holokaustu (IHRA) doplnil: “Zanedbávanie genocídy Rómov počas holokaustu prispelo k predsudkom a diskriminácii, ktoré mnohé rómske komunity stále zažívajú.

Organizátormi výstavy sú Centrum tradičnej kultúry v Myjave, SNM – Múzeum SNR v Myjave a SNM – Múzeum holokaustu v Seredi. Výstava bude v exteriéroch Múzea SNR v Myjave sprístupnená od 1. do 31. 3. 2022.

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu
Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu

Podrobnosti

Začiatok:
1 marca, 2022
Koniec:
31 marca, 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: