Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Šarišské slávností piesní a tancov v Raslaviciach

20 augusta, 2022 - 21 augusta, 2022

Už v auguste tohto roku Raslavický amfiteáter ožije folklórom. V priebehu dvoch dní sa na Šarišských slávnostiach piesní a tancov predstavia takmer dve desiatky umeleckých súborov. Mimoriadnu pozornosť pútajú 3 veľké profesionálne telesá, vrátane zahraničného hosťa.
Tradičné Šarišské slávnosti piesní a tancov v Raslaviciach na východnom Slovensku sa predošlé roky usporadúvali v predposledný júnový víkend. Prvýkrát v histórii tejto oslavy folklóru sa podujatie uskutoční 20. a 21. augusta 2022.

Šarišské slávnosti piesní a tancov sú pre našu obec neodmysliteľné. Keďže sme boli nútení predošlé 2 ročníky, z pandemických dôvodov, neuskutočniť, chceli sme tento rok všetko nastaviť tak, aby sme konečne mohli bezpečne v tejto tradícii pokračovať. Keďže v období, kedy sa prípravy začínali, nebolo jasné, aká bude v júni, z hľadiska obmedzení návštevností kultúrnych podujatí situácia, na obecnom zastupiteľstve aj na kultúrnej komisii sme sa jednohlasne dohodli, že sa tento rok, výnimočne, slávnosti uskutočnia v auguste. Pevne verím, že v budúcnosti sa opäť budú konať v tradičnom termíne,“ ozrejmil zmenu termínu slávností starosta obce Raslavice Marek Rakoš.

V priebehu dvoch dní v Raslaviciach vystúpia zvučné mená

52. ročník Šarišských slávností piesní a tancov po dvojročnej pauze prináša vystúpenia profesionálnych umeleckých súborov. Počas dvojdňovej oslavy ľudovej muziky sa predstaví rusínsky Poddukelský umelecký ľudový súbor PUĽS z Prešova s predstavením Kráčali pod nami. To mapuje tradíciu baníctva na dolnom Spiši. Za pozornosť stojí i súbor Ifjú Szivek s predstavením Autentika.

Špeciálnym zahraničným hosťom bude profesionálny Zakarpatský národný chor z Užhorodu. Ten vzhľadom na aktuálnu situáciu u našich susedov, nevystupuje tak často ako v minulosti a nebolo ho ľahké získať. „Vzhľadom k tomu, že proces bookingu umelcov z Ukrajiny je dnes o čosi problematickejší a mnoho súborov nevystupuje vôbec, so zastupiteľstvom obce sme sa rozhodli, že Zakarpatský národný chor z Užhorodu vystúpi na obidvoch dňoch podujatia,“ priblížil Matúš Jaško z Randal Agency, ktorý dočasne prevzal štafetu produkčného zastrešenia festivalu.

Ďalšími zvučnými menami festivalu budú folklórny súbor Šarišan, či domáci Raslavičan. Ale aj ďalší zahraničný hosť Detský folklórny súbor zo srbskej Kovačice. V Raslaviciach slovenské tradície prostredníctvom spevu i tanca priblížia aj súbory Čerhovčan, Orgonina, Raslavičanik, Pridančatá, Šarišanček, Cindruška, FS Hažlínčanka, FSk Lazanka, FSk Rokytovčan, ale aj Spievajúca heligónka, či Pastierská muzička.

Okrem hudobno-tanečných vystúpení bude počas Šarišských slávností piesní a tancov prebiehať i maliarsky a rezbársky plenér. Maliari, ktorí sa maľovania v prírode zúčastnia, budú aj celosvetovo uznávaní umelci z Kovačice.

Podrobnosti

Začiatok:
20 augusta, 2022
Koniec:
21 augusta, 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: