Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk
Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Svety vo svete

13 januára, 2022 - 3 apríla, 2022

Medzinárodná výberová výstava plagátov dizajnérov zo všetkých kontinentov sveta zo zbierok Oravskej galérie.
Oravská galéria v Dolnom Kubíne získala v roku 2000 darom unikátnu kolekciu plagátov od autorov z celého sveta. Za získanie tejto vzácnej kolekcie vďačí slovenskému grafickému dizajnérovi, typografovi, organizátorovi projektov, výstav a akcií, publicistovi Dušanovi Junekovi. Ten uskutočnil v kurátorskej koncepcii v uvedenom roku výstavu „Svet priateľov“. Venoval ju významnému československému umelcovi, grafickému dizajnérovi, zakladateľovi medzinárodného Bienále grafického designu v Brne a vzácnemu človeku Janovi Rajlichovi st. k významnému životnému jubileu.

Na Slovensko do Dolného Kubína prišla kolekcia 181 diel z piatich kontinentov. Umelcovi medzinárodného renomé ich venovali poprední tvorcovia v oblasti grafického designu a vizuálnych komunikácií zo 40 štátov sveta. Po premiére v Oravskej galérii bola výstava reinštalovaná v rámci 19. medzinárodného Bienále grafického designu v Brne. Po výstavných prezentáciách sa celá kolekcia stala majetkom Oravskej galérie.

Výstava „SVETY VO SVETE“ je opätovným pohľadom

Výstava „SVETY VO SVETE“ je opätovným pohľadom na kvalitu a miesto plagátovej tvorby vo svete na konci druhého milénia. Je svedectvom o zodpovednom narábaní obdarovaného s „darom“ v kontexte súčasnosti a vedomého si jeho hodnoty. V koncepcii súčasnej výstavy sa objavujú podobné ideové posolstvá ako v prvej výstave. Vzdať hold tvorcom grafického dizajnu, autorom plagátov z piatich kontinentov, ktorí sa zapojili do projektu Hommage pre Jana Rajlicha st. Ako aj ukázať nesmiernu komunikačnú silu plagátu, jeho významné miesto vo vizuálnej kultúre a výtvarnom umení.

Na základe vizuálneho a sémantického rozboru darovanej kolekcie plagátov boli rozdelené do šiestich obsahových skupín. TYPOGRAFIA, ZNAK, EKOLÓGIA, UMENIE, PODUJATIE, IMAGINÁCIA a tie následne vystavené v jednotlivých priestoroch Veľkej výstavnej siene.

Kurátor: doc. akad. mal. Pavol Rusko, ArtD.

Zdroj: muzeum.sk

Podrobnosti

Začiatok:
13 januára, 2022
Koniec:
3 apríla, 2022
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky: