Zámok Holíč zdroj: NaZahori.sk

Pohár ministra školstva získali žiaci zo Stupavy


  fotky zdroj: Peter Horecký na stupava.sk

Slovenský olympijský a športový výbor zorganizoval Olympijský odznak všestrannosti zameraný na podporu všestranného pohybového rozvoja žiakov vo veku 11 a 12 rokov.

Do veľkolepého finále koncom septembra, ktoré sa konalo v olympijskom tréningovom centre v Šamoríne, sa prebojovali aj žiaci aktuálne 7. ročníka športovej triedy Základnej školy kpt. Nálepku v Stupave. Informuje o tom web stránka mesta Stupava.

Olympijský odznak všestrannosti je celoročný dobrovoľný projekt, vďaka ktorému je možné získať komplexný obraz o pohybových schopnostiach vybranej skupiny detí, ako aj porovnať ich schopnosti s rovnakou vekovou skupinou v zahraničí. Dôležitú úlohu zohrávajú aj učitelia telesnej výchovy, ktorí namerané hodnoty z jednotlivých disciplín zadávajú do informačného systému. 

Do tohto ročníka (2020/21) sa zapojilo celkovo 3700 žiakov zo 152 škôl z celého Slovenska. V krajských kolách v júni sa stretli osemčlenné družstvá, ktoré reprezentovali svoju školu. Každý súťažiaci musel absolvovať kombináciu disciplín zameraných na rýchlosť, silu a vytrvalosť. Mladí „olympionici“ súperili v člnkovom behu 10×5 m, vytrvalostnom člnkovom behu, skoku do diaľky znožmo z miesta či v hode 2 kg medicinbalom vzad. Silovú vytrvalosť brušných svalov preverili ľah-sedy a statickú silu horných končatín a svalov chrbta výdrž v zhybe, ktorá je medzi žiakmi dlhodobo najmenej obľúbenou disciplínou. Najlepšie družstvo z každého kraja postúpilo do finále.

O tímové prvenstvo sa s vervou pustilo do boja 72 súťažiacich. Svoj kraj reprezentovali žiaci z Nitry, Starej Ľubovne, Martina, Hlohovca, Košíc, Novej Dubnice a za Bratislavský kraj športovci zo Stupavy. Kvôli epidemickým opatreniam sa záverečného súboja nemohli zúčastniť víťazi Banskobystrického kraja.

Dvojdňové finále naplnené olympijskou atmosférou prinieslo okrem súťaženia aj množstvo nezabudnuteľných okamihov, na ktoré budú účastníci ešte dlho spomínať. Po doznení olympijskej hymny sa žiakom prihovoril prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel a mohlo sa začať súťažiť.

V úvode si opäť zopakovali disciplíny z postupových kôl: ľah-sedy, výdrž v zhybe, skok do diaľky z miesta a hod medicinbalom. Vo všetkých štyroch kategóriách ovládli prvú priečku Stupavčania. Následne ich čakal cezpoľný beh na 450 m prevažne po trávnatom povrchu, s miernym stúpaním. Štafetu družstiev opäť zvládla najlepšie stupavská osmička a z prvej priečky sa tešili na druhý finálový deň. Ten sa hneď zrána rozbehol ďalšou súťažou o cenné body. Po krátkej rozplavbe si žiaci zmerali sily v bazéne v plávaní na 25 m voľným štýlom.

Z tribúny ich povzbudzovali rýchlostní kanoisti Adam Botek a Csaba Zalka. Do finále štafiet postúpili deti z Košíc, Nitry, Martina a Stupavy. V plávaní taktiež excelovali Záhoráci a vyhrali základnú časť Olympijského odznaku všestrannosti. Popoludní sa súťažiaci presunuli do Bratislavy, kde ich čakala posledná disciplína, prekážková dráha Ocelot. Finalisti tu museli behať, skákať, liezť a využívať aj svoje silové schopnosti. Poslednou disciplínou sprevádzajú mladých športovcov i úspešní olympionici Samuel Baláž, Denis Myšák, Anastasia Kuzminová a Danka Barteková.

Žiaci zo Základnej školy kpt. Nálepku v Stupave potvrdili svoju prevahu aj v záverečnom súboji a systémom štart – cieľ zaslúžene vyhrali celú olympijskú súťaž. 

Základnú školu kpt. Nálepku v Stupave reprezentovali títo žiaci športovej triedy projektu Handball Academy: Romana Horecká, Tamara Horecká, Lucia Miškolciová, Šárka Vargončíková, Matúš Fusek, Andrej Gajdošech, Matej Chovanec a Šimon Oselský. Žiakov sprevádzala Mgr. Veronika Rumpelová. 

zdroj: Mesto Stupava www.stupava.sk 


KOCR Bratislava region

Pridaj komentár